Kuryer Wileński, nr 80

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
20 VII 1863

W „Inwalidzie rossyjskim” wydrukoyano między innymi następujące urywki z korrespondecji Warszawskiej do „Wiadomości Moskiewskich”: Dziś w czasie przejazdu Wielkiego Księcia na wązkiej świętorzyskiej ulicy, w jednym fiakrze spotykającym się siedział jegomość z fajką w ustach i nie zdjąwszy czapki dosyć nieprzyzwoicie spoglądał Wielkiego Księcia. Uczyniono rozporządzenie skutkiem którego został aresztowany i pokazało się, że był Francuzem. W Dzienniku Powszechnym rzadko trafiają się depesze o sprawach polskich, lecz w ostatnim numerze wynaleziono możebność wydrukowania depeszy o mowie Lorda Russela, w której wzmiankuje się, że gabinety starają się uniknąć wojny europejskiej.

Margrabia Wielopolski wyjechał na urlop. Z wyjazdem jego nastąpiło mianowanie hrabiego Berga członkiem rady administracyjnej Królestwa, składającej się z prezydujących w komisjach rządowych z niektórych wybranych osób. Rada zbiera się dwa razy na tydzień, i odtąd miejscem zgromadzenia naznaczono Zamek. Wpływ rady obecnie jest bardzo ważny pod względem mianowania i uwolnienia urzędników. Inne środki z trudnością mogą być projektowane, przy obecnym stanie Królestwa, przez radę w której większość składa się z Polaków. Czas okaże, jaki wpływ na uśmierzenie powstania będzie miała obecność hrabiego Berga w radzie administracyjnej i jak dalece sprawdzą się oczekiwania gazet zagranicznych, iż hrabia będzie działał energicznie. U schwytanego ze złotem Czarneckiego znaleziono prócz złota listy zastawne towarzystwa kredytowego, lecz numera nie zgadzają się z ogłoszonemi. Śledztwo w sprawie żandarmów, doprowadziło czterech do zeznania: jeden z nich jest werbownikiem; piąty wyznał, iż był zwerbowany do wstąpienia do tej komendy. Śledztwo prowadziło się przy ratuszu przez kapitana żandarmów Bergmana. Jeden z żandarmów zeznał, iż naczelnik żandarmów ma dwa mieszkania. Podług mieszkań dowiedziano się o nazwisku naczelnika, który jest studentem, lecz jego samego nie udało się aresztować. Komissij śledczych tu jest dwie: pierwsza jenerała Rozwadowskiego, druga jenerała Witkowskiego. Plotą iż przy zamiarze aresztowania, często nie znajdują osób w wigilją jeszcze widzianych w mieście.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…