„Kuryer Wileński”, nr 46

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
30 IV 1863

Wyciąg z doniesienia służby pruskiej 1-go pomorskiego pułku ułanów majora Szmidta, o przejściu w granice Prus dwóch rot rossyjskich pod dowództwem majora Nielidowa. Otrzymawszy 14 (26) kwietnia doniesienie o przejściu wojsk rossyjskich do Prus, przybyłem do Leszca i znalazłem tam już oddział rossyjski bardzo zmęczony długim ściganiem; nie zważając na to, na wezwanie przejść do Chełmca, Rossjanie ruszyli do tego miejsca. Poznajomiwszy się z naczelnikiem oddziału majorem Nielidowem, ze słów jego i innych oficerów przekonałem się, iż major Nielidow wysłany był z Włocławka przez dowódcę ołoneckiego pieszego pułku, pułkownika Szyldnera z 2 rotami, 40 kozakami i 76 objazdowymi przeciwko bandzie insurgentów, zbierającej się podług wiadomości w Skulsku. Przeszedłszy 50 wiorst, oddział zdążył pod Nową Wieś, gdzie kozacy wykryli nieprzyjaciela; major Nielidow wysławszy naprzód objazdy kozacze i łańcuch strzelców ciągnął dalej attak; lecz przeszedłszy 1000 kroków, został spotkany przez główne siły powstańców wysuwające się z lasu i składające się z regularnych dobrze umundurowanych i uzbrojonych pieszych bataljonów, po 600 ludzi w każdym i dobrze uzbrojonej kawalerii wszystkiego od 4–5000 ludzi, w tej liczbie pułk ułanów od 5–600 ludzi, lecz po większej części na lichych koniach. Rozpocząwszy bitwę insurgenci otoczyli Rossjan z trzech stron. Siły były bardzo nierówne; w oddziale było już wielu zabitych i wziętych w niewolę, a naboje już się kończyły, ponieważ przy wyjściu z Włocławka zabrano tylko od 40 do 50 ładunków na każdego żołnierza; z tego powodu major Nielidow, widząc natarczywość nieprzyjaciela, poszedł ku pruskiej granicy. Po 4-godzinnej uporczywej walce, oddział przeszedł granicę pod Miticą i Leszczycą, insurgenci ścigali go aż do granicy. Chociaż niektórzy obywatele niemieccy twierdzą, że insurgenci przeszli granicę, lecz wszyscy oficerowie rossyjscy utrzymują przeciwnie.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…