Kuryer Wileński, nr 119

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
19 X 1863

WIADOMOŚCI TELEGRAFICZNE. Telegram z Warszawy z 12 października wydrukowany w N. 225 „Inw. Ros.” jest omyłkowy: z ujętych przez oddział księcia Witgensztejna w Gostynińskich-lasach 18 powstańców, został powieszony jeden Pauliński, jako naczelnik żandarmów wieszających w Gostynińskim powiecie; stracony on został w Gostyninie. Warszawa 14 października. Banda powstańców z 1000 piechoty i 300 jeźdźców, pod dowództwem Czachowskiego, przeszła 8 października przez Wisłę kolo Osieka i została tegoż dnia spotkana przez 2 roty galickiego pułku i szwadron noworossyjskich dragonów, a 9-go została atakowana koło w. Oskowicy przez 6 rot galickiego i smoleńskiego pułków i szwadron dragonów. W dwudniowej zaciętej walce powstańcy zostali zniesieni, jeńców wzięto 150 ludzi. Czachowski z jazdą uciekł do Iłży. Banda składała się z Galicjan, Francuzów i Włochów uzbrojonych w gwintówki, którzy z góra przez trzy miesiące uczyli się strzelać w Galicji. U nas zabito 28, raniono 77, wielu z nich bagnetami. W liczbie rannych galickiego pułku 2 walecznych oficerów sztabs kapitani: Pleskaczewski (ciężko) i Gulajew (lekko); cały obóz nieprzyjaciela został wzięty. Warszawa, 15 października. Część band powstańczych, która przeszła z Galicji do gubernji lubelskiej, została rozbita. Dnia 12 października, N. 344 CESARZ JEGOMOŚĆ Najwyżej rozkazać raczył. We wszystkich w ogóle wojskach i komendach wojennego i cywilnego zarządów, wstrzymać aż do dalszego rozkazu uwolnienie w dymissję żołnierzy, tak obowiązanych do ogólnego terminu służby, jako też używających na służbie szczególnych przywilejów, i rozpościerając to i na żołnierzy znajdujących się w bezterminowych urlopach. Ogłaszając to w zarządzie wojennym, dla należytego wykonania, dodaję, iż wyżej wyszczególniony rozkaz, nie stosuje się do tych żołnierzy, którzy z przyczyny niezdatności nie mogą kontynuować służby i winni podlegać ustawie Najwyżej zatwierdzonej 7 września 1862.

 

 

 

 

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…