Kuryer Wileński, nr 114

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
8 X 1863

Część Urzędowa.

WILNO. Najpoddanniejszy list szlachty gubernji Grodzieńskiej, przedstawiony p. głównemu naczelnikowi kraju 29-go września. „Najmiłościwszy CESARZU! Powstanie w Królestwie Polskiem ku wielkiemu smutkowi, odezwało się w gubernji Grodzieńskiej. Z powodu wynikłych rewolucyjnych działań, kraj został wtrącony w nieszczęśliwy stan, a szczególnie szlachta posiadająca nieruchome majątki. Składając jedną i nierozdzielną całość z Rossją, pod potężnem Twojem, CESARZU, berłem, szlachta gubernji Grodzieńskiej odrzuca wszelki udział w rewolucyjnych działaniach i ośmiela się prosić Twojego, Najjaśniejszy CESARZU, miłosierdzia. Składając los nasz na Najmiłościwszą uwagę, wypowiadamy z czystem sercem przed Tobą Wielki MONARCHO, uczucia naszej wiernopoddańczej przychylności.” Z upoważnienia szlachty, która dała pełnomocnictwo, podpisał gubernjalny marszałek szlachty J. Krzywicki. Liczba szlachty, która upoważniła gubernjalnego marszałka do podpisania najpoddanniejszego listu wynosi 1600. Podpisy trwają.

 

– Kollegjalny regestrator Antoni Byszewski, który znajdował się w służbie wojskowej i leśnik ze szlachty gubernji augustowskiej Piotr Sawwa, po odbytym nad nimi doraźnym sądzie wojennym podług polowego kodeksu karnego uznani zostali winnymi: Byszewski – znajdowania się w bandzie powstańczej jako pomocnik dowódcy, oraz formowania dla siebie w marjampolskim powiecie oddzielnej bandy, przy czem został on wzięty w dom Sawwy razem z przygotowaną przez niego bronią, próbując nadto zastrzelić szeregowca, który go ścigał; szlachcic zaś Sawwa – tego, iż pomagając obwinionemu Byszewskiemu przy uformowaniu bandy, ukrywał go w swym domu, przyjął do siebie przygotowaną przez Byszewskiego broń i naznaczył dom swój za punkt zbiorowy dla formującej się bandy. Za takowe przestępstwa Byszewski i Sawwa ulegli karze śmierci: Byszewski przez powieszenie, 30 przeszłego września, w m. Wiłkowyszkach, powiatu marjampolskiego, a Sawwa przez rozstrzelanie 2 bieżącego października w m. Szakach tegoż powiatu.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…