Kuryer Wileński, nr 106

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
19 IX 1863

List p. Wileńskiego wojennego gubernatora do wysoce przewielebnego Metropolity Litewskiego i Wileńskiego z d. 15 września 1863 r.

Wasza Eminencjo Miłościwy Arcypasterzu! W upłynionym sierpniu miesiącu prosiłem o pozwolenie NAJJAŚNIEJSZEGO CESARZA użyć do 80 000 rub. sr. z summ 10% poboru od dochodów obywatelskich majątków na wybudowanie w wileńskim katedralnym soborze nowego ikonostasu, któryby odpowiedział tej wspaniałości, jaką powinno być otoczone nabożeństwo w pierwszorzędnej prawosławnej świątyni i zarazem byłby dla późniejszych czasów pamiątką oczywistej łaski Bożej pomagającej walecznym wojskom naszym do rychłego i pomyślnego stłumienia powstania w kraju tutejszym. Obecnie minister skarbu zawiadomił mię, iż JEGO CESARSKIEJ MOŚCI podobało się zaszczycić staranie moje Najmiłościwszem rozwiązaniem. Prócz tego ja postanowiłem na rachunek summy złożonej z dobrowolnych ofiar różnych miejskich gmin i dochodzącej obecnie do 20,000 r. sr. wybudować na tutejszym Mikołajewskim placu kaplicę murowaną, na pamiątkę znakomitych czynów naszych żołnierzy i dla wspomnienia w niej tych z pomiędzy nich, którzy polegli na polu bitwy, broniąc praw Rosji i prawnego Rządu przeciw powstaniu i buntu. Poczytując sobie za obowiązek zawiadomić Waszą Eminencję, tak o Najwyższem dozwoleniu wystawienia ikonostasu, jako też i o mojem postanowieniu względem wybudowania kaplicy, ja zarazem mam honor zawiadomić, iż wezwany został przeze mnie z Petersburga znany ze swego doświadczenia i sztuki Akademik, radca stanu Rezanow, dla udzielenia głównej idei ikonostasu i kaplicy. [...] Przy tej zręczności przynoszę wam z całej duszy podziękowanie za chlubne dla mnie pismo wasze z 15 sierpnia, w którem wam podobało się przypisać mnie powodzenie przy stłumieniu rokoszu w kraju tutejszym. Bóg, pomagający prawemu czynowi, pomógł, przy współdziałaniu walecznych wojsk naszych, zetrzeć zarozumiałość buntu, który wysoko podniósł swą występną głowę.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…