Kurjer Warszawski, nr 244

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
26 X 1863

Wystawa Krajowa Sztuk Pięknych, odwiedzona została przez licznych miłośników sztuk, korzystających z każdej sposobności dla poparcia naukowych celów. Wczoraj, liczne grono ciekawych zwiedziło tutejsze Gabinety Naukowe, w Kazimierowskim pałacu, zatrzymując się szczególniej przy nowo sprowadzonych okazach zwierząt i ptaków exotycznych. Wczoraj, dla złożenia dowodów postępu z odniesionych w ciągu lat kilku korzyści muzycznych w Konserwatorium w Paryżu, dał się słyszeć wobec znakomitości muzycznych, to jest b. Dyrektora Opery Ig. Dobrzyńskiego i teraźniejszego Dyrektora St. Moniuszki, oraz innych znawców i miłośników muzyki, przybyły z Paryża do Warszawy P. Stanisław Thalgrun wiolonczelista. P. Thalgrun był niegdyś uczniem zasłużonego Członka Orkiestry tutejszej P. Hermana, który nie jednym w tym rodzaju Artystą pochlubić się może. Ostatecznie zaś kształcił się w Konserwatorium Paryzkiem, z którego uniósł kilka zaszczytnych nagród, pod okiem słynnego Franchomma, przyjaciela ś.p. zgasłego współziomka naszego Szopena. Nie potrzebujemy mówić wiele o grze P. Thalgruna, sam bowiem instytut, i mistrz pod którym się kształcił, a przytem otrzymane premja, są najlepszym dowodem wielkiego talentu jego; dodamy tylko, że jako dobry muzyk dal się poznać w kwartecie Bethowena; jako wirtuoz prawej szkoły, w magistralnym koncercie Bernarda Homberga; a jako artysta rodak, w znanym dobrze sercom naszym kwintecie Dobrzyńskiego, w którym wymownie przypomniał i znakomitego twórcę tego dzieła i godność muzyki polskiej. W tych dniach, to jest jutro lub pojutrze, ma stanąć nowy posąg Napoleona na kolumnie Vendome w Paryżu, w miejsce dotychczasowego, który ustawiony będzie na odpowiedniej podstawie w alei Courbevoie. Rzeka Nil w Egipcie, nadzwyczaj w porze obecnej wezbrała, to też dochodzące nas wiadomości z Alexandrji o wylewach tej rzeki, są bardzo smutne. Wszystkie prawie tamy zostały przerwane i całe pola stoją pod wodą. Użyźnienie ich wodami Nilu, drogo w tym roku okupią krajowcy. Poczty i koleje żelazne, zaledwie za dwa miesiące będą mogły do stanu normalnego powrócić.

 

 

 

 

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…