Kurjer Niedzielny, nr 50

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
6 XII 1863

Ktoby chciał dzisiaj zdać sprawę z działań politycznych i określić jasno wzajemne państw europejskich stosunki – musiałby chyba przeniknąć do najskrytszych narad gabinetowych i zbadać myśli monarchów – ktoby zaś pokusił się wzmiankować coś o nieodległej nawet przyszłości – taki już pewnie musiałby mieć odsłonięte przed sobą wyroki Opatrzności – jeżeli wszakże opatrzność, na wzór starożytnego Fatum, wyroki niecofnione o przyszłych dziejach ludzkości wydaje. Ponieważ do żadnego z tych przywilejów, nie mamy pretensji – przeto zaniechawszy i objaśnień i wniosków, ograniczym się jedynie na ogólnym przeglądzie faktów, bądź już spełnionych, bądź do spełnienia podobnych i damy sprawozdanie z chwilowej sytuacji ważnych a tak rozlicznych spraw, zajmujących obecnie dyplomację europejską, a i amerykańską nawet. Najważniejszy fakt w chwili obecnej, kongres europejski – o którym wszystkie organa prassy i wszystkie warstwy społeczeństwa, myślą, piszą i mówią od dnia 6 listopada – ów sąd polubowny, mający jednym zamachem uspokoić wszystkie umysły i rozwiązać wszelkie trudności – ten wzniosły poemat dziejowy, z ewangelicznym tytułem a humanitarną tendencją – kongres ten – zdaje się, że nie przyjdzie do skutku. Wyraźna i stanowcza odmowa Anglji, tej patronki materjałnych interesów swoich – warunkowa zgoda innych wielkich mocarstw, a wyraźnie już chociaż oględnie, nieprzychylna postawa Austrji – uczyniły ten akt – projektem zaledwie. A jeżeliby nawet pewna część mocarstw i rządów – przysłała do Paryża swoich reprezentantów – dla ocalenia dobrych stosunków z Francją – to połowiczna taka assocjacja, nie miałaby już w żadnym razie przeznaczonego jej charakteru, i zamiast nadać Europie pokój długo trwały, przyczaiłaby się może do rychlejszego uorganizowania, nieprzyjaznych sobie żywiołów.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…