Gazeta Warszawska, nr 88

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki te upowszechnione są zaledwo od lat stu, co może być dowodem, jak wiele niżej stoimy od Chińczyków, Kochinchiaczykow i innych narodów im sąsiednich i pokrewnych. Bilety wizytowe pierwsze opowszechniły się dopiero w Warszawie przy końcu panowania Augusta IIIgo. Wyrabiał je drukarz Dufour, w rynku Starego-Miasta swój zakład posiadający. Był to papier gruby, czerwonym kwadratem obleczony, do napisania nazwiska i imienia służący. Sto takich bilecików kosztowało 2 złp. Później dopiero na biletach zaczęto używać herbów i innych emblematów. W różnych czasach była ich rozmaita wielkość; arystokracya zawsze trzymała się biletów dużych, francuzkich. Wyciskane bilety za pomocą ręcznej praski dopiero niedawno weszły w użycie. - Początek cukrownictwa u nas datuje się od 1812 roku, gdy Płonka, poczmistrz w Stawiskach, domowym sposobem wyfabrykowawszy cukier, przedstawił go rządowi Ks. Warszawskiego. Dopiero jednak powstałe fabryki w Izdebnie i Guzowie nadały tej gałęzi przemysłu fabryczny charakter. - Król się bawi. Jeden z piękniejszych dramatów Wiktora Hugo, pod tytułem Król się bawi przełożony został na język polski przez młodego poetę, Mirona. Dał się on już poprzednio poznać z wcale gładkich i artystycznym okładem odznaczających się poezyj, pomieszczanych po tutejszych pismach czasowych, Szkoda, że tłómacz nie wybrał sobie albo innego dzieła Wiktora Hugo do opracowania, alboteż innego jakiego arcydzieła obcego pisarza.- treść bowiem Hugowskiego dramatu mało dla nas sympatyczna. Żałować tego tym więcej przychodzi, że przekład ma być szczęśliwy a miejscami wyższej wartości.- Przez cały dzień wczorajszy świąteczny najpiękniejsza sprzyjała nam pogoda; koło godziny 11 -ej w nocy spadł dopiero deszcz rzęsisty. - Jutro na wieczór rozpoczynają się u Izraelitów uroczyste święta wielkanocne, które trwać będą przez środę i czwartek.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…