Gazeta Warszawska, nr 284

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
12 XII 1863

OSTATNIE WIADOMOŚCI. W kwestyi duńsko-niemieckiej, za najważniejszą dziś wiadomość uważać należy podaną przez dzienniki kopenhaskie: że układy o przymierze odporne z Szwecyą rozbitem zostało. Ważna byłaby to krzywda dla Danii a zachowanie się rządu szwedzkiego niepojęte. Przypuszczać można, że rząd ten chciał skłonić Króla Chrystyana do dalszych ustępstw Niemcom i pod tym tylko warunkiem pomoc swą ofiarował, która w takim razie stałaby się zbyteczną. Król Chrystyan jednak, nauczony doświadczeniem, mógł odmówić. Cofnięcie patentu z 30go marca zrobiło bardzo złe wrażenie w Danii. Stwierdzają to wpływowe dzienniki kopenhaskie, dowodząc nie bez wielkiej słuszności, że to ustępstwo na nic się przydać nie mogło a tylko szkodę Danii przyniosło. Wobec zarezerwowania kwestyi następstwa, mówią one: widocznem jest, że egzekucya ma na celu wojnę i Dania inaczej przyjąć jej nie może; wymierzona jest bowiem równie przeciw dynastyi, jak przeciw całości państwa. Tak Dagbladet jak i Gaz. Berlina uważają wojnę za nieuniknioną i bliską. Po rozbiciu układów z Szwecyą, Dania przynajmniej na czas dłuższy tylko na własne siły liczyć może, nikt bowiem w Kopenhadze nie robi już sobie illuzyi, by dzisiejszy gabinet angielski, który tyle się przyczynił do wtrącenia Danii w tak kłopotliwe położenie, wystąpił z jakąś inną pomocą jak czcze słowa, lub nawet pogróżki, na które nikt uważać nie będzie. Faedrelandet między innemi mówi: „Już dziś sprawa angielska zaczyna przemawiać za zniesieniem patentu z 30 marca, a wkrótce będzie gardłować za zniesieniem reformy konstytucyjnęj z 18 listopada. Co nam po tych radach! Zważać na nie się nie godzi, jeżeli angielska polityka zostawia was w kłopotach, poprzestając na ruszaniu ramionami i na faryzeuszowskiej pociesze, że Anglia obstawała ciągle za traktatem londyńskim, – to i tak zróbmy nasz obowiązek”.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…