Gazeta Warszawska, nr 273

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
28 XI 1863

Wiedeń 24 listopada. Zdaje się, że Cesarz Napoleon uprzedził wymagania mocarstw co do objaśnień o proponowanym kongresie. Do francuzkiego posła miała tu dziś przyjść depesza, która rozesłaną została do wszystkich reprezentantów Francyi za granicą, mająca obejmować te objaśnienia, a którą ks. Grammont ma wręczyć tutejszemu gabinetowi. Program kongresu ma się ograniczać do czterech kwestyj znanych, jako to: włoska, polska, niemieckoduńska, rumuńska. Książe Grammont miał także otrzymać polecenie radzić rządowi, by się trzymał protokółu londyńskiego. Gabinet tutejszy już tę drogę wybrał; wskazuje to artykuł wiedeńskiej Abend-Post. Powikłanie jednak coraz się zwiększa a nawet w tutejszych sferach rządowych panuje zupełna różnica zdań w tej kwestvi, której groźną drażliwość bardzo pojmują, lękając się przytem niesłychanie ludowego ruchu w Niemczech, jaki ona wywołała. Zapewniają z najwiarogodniejszych źródeł, że p. Schmerling, który się nie zgadza na politykę hr. Rechberg, podał się do dymissyi, że kilku jego kolegów oświadczyło, że w razie przyjęcia jego dymissyi, co w dzisiejszych czasach zdaje się niepodobnem, także ustąpią. Postanowienie to p. Schmerlinga wywołane jest innemi, może ważniejszemi a wewnętrznemi sprawami. Pomiędzy innemi, sprzeciwia się on jak najmocniej podróży Cesarza do Węgier, która jednak za radą Kanclerza węgierskiego p. Forgach ma nastąpić. Wczoraj i dziś odbywały się tu konfereneye ministrów w Burgu, pod prezydencyą Cesarza. W kwestyi holsztyńskiej projektowano obsadzenie Księstw na mocy egzekucyi związkowej, by bronić praw tych Księstw, kwestya zaś sukcessyi ma pozostać otwartą. Z drugiej strony zapewniają, że Austrya chce zrobić uznanie Króla Chrystyana zależnem od przywrócenia praw Księstw.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…