Gazeta Warszawska, nr 267

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
21 XI 1863

– Dowiadujemy się, iż zarząd Wodociągów Warszawskich polecił wykonać nowy model filtru, używanego w niektórych miastach za granicą. Model ten, wedle wskazań iteniera przy wodociągach p. Grotowskiego, wykończa p. Franciszek Werdejn, mechanik. Jest to skrzynia z blachy, długa stóp 4 i pół, szeroka dwie stopy, wysoka dwie stopy, podzielona pionowemi ścianami na cztery części, z których pierwsza jest dla napełnienia żwirem grubym druga żwirem miałkim, trzecia mieszaniną piasku i miałkiego żwiru a czwarta pozostaje pustą. W ścianach skrzynie dzielących urządzone są w różnej wysokości śluzy, tak, że woda upuszczoną być może z jednego do drugiego przedziału, oczyszczając się stopniowo, aż wypływa nareszcie do ostatniej pustej komory, już należycie oczyszczona. Z modelem tym dopełniane być mają próby, które wykażą o ile taki systemat jest dogodniejszym.

– Onegdaj, d. 7 (19) odbywało się uroczyste otwarcie elementarnej szkoły rossyjskiej w Warszawie. Miłośnicy oświaty i w ogóle całe rossyjskie towarzystwo zebrało się w sali szkolnej na Mazowieckiej, ulicy w domu Krasińskich, na godzinę 12-tą w południe. Najprzewielebniejszy Arcybiskup Warszawski i Nowogieorgiewski, Joannicyusz, odprawił nabożeństwo i w krótkiej ale rozrzewniającej mowie, przepełnionej miłością dla nauczających i uczących się, wypowiedział całą potrzebę szkoły dla dzieci rossyjskich w Warszawie. Następnie, obecni na tym uroczystym akcie, zgromadzili się w domu Najprzewielebniejszego Arcybiskupa, gdzie Najdostojniejszy pasterz zaprosił ich do podzielenia z nim posiłku. Szkoła ta ma charakter prywatnego przedsiębiorstwa. Została otwarta kosztem ofiar, zebranych przez składki w Warszawie pomiędzy Rossyanami; w tymże celu zbierają się składki i w Rossyi. Szkoła ta jest bezpłatna i przeznaczona tylko dla dzieci rossyjskich, których na pierwszy raz zgromadziło się 109, w tej liczbie 41 dziewczynek. Wyraźnem jest, że brak podobnej szkoły dawał się uczuwać Rossyanom stale i czasowo przebywającym w Warszawie. Można się spodziewać, że rząd będzie podtrzymywał istnienie nadal tej szkoły.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…