Gazeta Warszawska, nr 231

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
10 X 1863

Piszą nam z Cieplic Czeskich (Teplitz): W r.b. kąpieli tutejszych brało 3,690 osób różnej narodowości. Z Polaków bawili: znana w naszej literaturze pani jenerałowa Rautenstrauch, jenerał Dobiecki, niegdyś paź Stanisława Augusta, Henryk Hrabia Rzewuski, autor Listopada, professor malarstwa Hadziewicz, pp. Moldenhawer z rodziną i wiele innych. Zabawy i rozrywki w Cieplicach Czeskich są ograniczono, ze względu, iż przybywający na kuracyę podlegają najczęściej prawdziwej niemocy, niedozwalającej im brać w nich udziału. Już to zwykle po kąpielach (gdyż wód się nie pije) każdy używa spoczynku, to na świeżem powietrzu, to w swojem mieszkaniu. Przechadzki nawet dla takiegoż powodu nie są zbyt ożywione. Jedyną przyjemnością nazwać by można muzykę, która po odbytem nabożeństwie w kaplicy pałacu Księcia Clary, do którego Cieplice Czeskie należą, od 11ej do 12ej z południa grywa we wspaniałym ogrodzie książęcym; lecz innych wszaskliwych muzyk, za które tu cierpiącym z góry płacić każą, do przyjemności bynajmniej policzyć nie można. Okolica w której znajduje się sławne zdrojowisko, zachwyca swoją pięknością. Toteż Czesi cały obwód Litomierzycki zowią rajem czeskim, głownie tę nazwę stosując do doliny, którą Cieplice zajmują. Duks, pałac Walensteina, z różnemi pamiątkami i przecudnym sadem, Bilin, posiadłość Księcia Lobkowitza, ze źródłem mineralnem, z którego robią pastylki na cierpienia żołądkowe, Mariashein z kościołem Jezuitów, w którym jest obraz Matki Boskiej cudami słynący, Ossek z obszernym klasztorem i wiele innych miejsc, każde ma swój urok właściwy […]. Droga z Warszawy do Cieplic Czeskich najkrótsza jest parowozem, przez Wrocław i Drezno, a jest ich dwie obok siebie idące i Elbą paropływem przez Auszty nad Łabem (Aussig); prześliczną Szwajcaryą Saską, mil polskich 13.

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…