Gazeta Warszawska, nr 231

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
10 X 1863

Piszą nam z Cieplic Czeskich (Teplitz): W r.b. kąpieli tutejszych brało 3,690 osób różnej narodowości. Z Polaków bawili: znana w naszej literaturze pani jenerałowa Rautenstrauch, jenerał Dobiecki, niegdyś paź Stanisława Augusta, Henryk Hrabia Rzewuski, autor Listopada, professor malarstwa Hadziewicz, pp. Moldenhawer z rodziną i wiele innych. Zabawy i rozrywki w Cieplicach Czeskich są ograniczono, ze względu, iż przybywający na kuracyę podlegają najczęściej prawdziwej niemocy, niedozwalającej im brać w nich udziału. Już to zwykle po kąpielach (gdyż wód się nie pije) każdy używa spoczynku, to na świeżem powietrzu, to w swojem mieszkaniu. Przechadzki nawet dla takiegoż powodu nie są zbyt ożywione. Jedyną przyjemnością nazwać by można muzykę, która po odbytem nabożeństwie w kaplicy pałacu Księcia Clary, do którego Cieplice Czeskie należą, od 11ej do 12ej z południa grywa we wspaniałym ogrodzie książęcym; lecz innych wszaskliwych muzyk, za które tu cierpiącym z góry płacić każą, do przyjemności bynajmniej policzyć nie można. Okolica w której znajduje się sławne zdrojowisko, zachwyca swoją pięknością. Toteż Czesi cały obwód Litomierzycki zowią rajem czeskim, głownie tę nazwę stosując do doliny, którą Cieplice zajmują. Duks, pałac Walensteina, z różnemi pamiątkami i przecudnym sadem, Bilin, posiadłość Księcia Lobkowitza, ze źródłem mineralnem, z którego robią pastylki na cierpienia żołądkowe, Mariashein z kościołem Jezuitów, w którym jest obraz Matki Boskiej cudami słynący, Ossek z obszernym klasztorem i wiele innych miejsc, każde ma swój urok właściwy […]. Droga z Warszawy do Cieplic Czeskich najkrótsza jest parowozem, przez Wrocław i Drezno, a jest ich dwie obok siebie idące i Elbą paropływem przez Auszty nad Łabem (Aussig); prześliczną Szwajcaryą Saską, mil polskich 13.

 

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…