Gazeta Warszawska, nr 189

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
19 VIII 1864

- Piszą z Krakowa pod dniem 16 sierpnia: Wczoraj wieczór wielkie nieszczęście zdarzyło się pod Czernikowem na Wiśle. Wracające z Kalwarii Zebrzydowskiej z odpustu na Wniebowzięcie gromady ze wsi okręgu Krakowskiego, a po lewej stronie Krakowa leżących, nie zwykły iść na Kraków, lecz najprostszą drogą zdążają ku Wiśle i przeprawiają się na tutejszy brzeg pod Czernikowem, gdzie jest przewóz. Tak było i wczoraj. Aby wielką liczbę osób na raz przeprawić przez rzekę, która właśnie tego wieczora nagle wezbrała, użyto nie zwykłego promu przewozowego mogącego pomieścić kilkadziesiąt osób, lecz krypy, na której ładuje się zwykle 600 korcy pszenicy. Na krypę tę wsiadło na prawym brzegu Wisły z jakie 300 włościan obojej płci, tudzież żyd dzierżawca przewozu z wódką dla szynkowania jej podczas przeprawy. Była godzina 8-a wieczór. Wioślarze podobno pijani, nie dość umieli oprzeć się silnemu prądowi wody, tak, iż zamiast do zwykłej przystani, wpadli na galar stojący na tutejszym brzegu poniżej przewozu i tak silnie uderzyli, iż krypa wypełniona ludem rozbiła się. Część krypy zatopiła się wraz z ludźmi, a druga część poszła z wodą. Za temi rozbitkami puszczono się galarem, na który prawie wszystkich wyratowano, lecz z tych co wpadli do Wisły zaraz po przełamaniu się krypy część tylko zdołała się ocalić lub ocaloną została. Ile osób utonęło, tego jeszcze wiedzieć nie można: w miejscu utrzymują, że najmniej 100 osób, jeżeli nie więcej. Włościanie czernikowscy przybyli na pomoc tonącym i wyratowanych umieszczali po domach swoich nawet i tych których nie spodziewano się przywrócić do życia. Krypa użyta do przewozu ludzi lubo przeznaczona pod ciężar, nie była wszelako, jak mówią, tak zbudowana, jak winien być zbudowany prom i dlatego szturchnięcie nią o inny galar wystarczyło, aby ją rozbić. Większa część osób pochodziła z Czółowka, Kaszowa i Nowej góry, reszta z innych wsi, a byli także między nimi włościanie z najbliższych okolic Królestwa Polskiego.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…