Gazeta Warszawska, nr 162

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
18 VII 1864

- Fabryka Żyrardowska. - Niejednokrotnie mówiąc o naszych fabrykach, stawialiśmy za przykład zakład wyrobów płóciennych w Żyrardowie. Zaciągnąwszy obecnie na miejscu wiadomości i dat statystycznych, możemy się podzielić niemi z czytelnikami. Jak długo zakład Żyrardowski pozostawał pod administracją poprzednią, zawsze przynosił niedobory i straty a w ostatnich czasach w skutek, mniejszego rozwoju zakładu, dość znaczne. W ręce prywatnych przeszedłszy, fabryka Żyrardowska nie wykazuje już więcej strat, ale przeciwnie, znakomite korzyści. Nie przestaje się jednakowoż ulepszać i rozwijać. Dowodem tego zakup nowych machin i warsztatów, dokonany w roku zeszłym i bieżącym. Tak ustawiono tam nowe warsztaty z mechanizmem Jacquarta w liczbie 8, takież warsztaty do obrusów, w liczbie 7 i do płótna na ręczniki 2. Machiny te kosztowały przeszło pięćdziesiąt tysięcy złotych. Pozwala to na zwiększenie produkcji. Jakoż w r. 1863 przerobiono przeszło 350,000 motów przędzy lnianej to jest o 50,000 więcej jak w roku zeszłym. Przy pomocy machin uprzędzono dziennie 1,140 motów. Zdaje nam się jednak, iż zakład Żyrardowski chętnie by nabywał przędzę lnianą, gdyby takowej w kraju w odpowiednich gatunkach mógł dostać. Zdaje się bowiem, iż zakład sprowadza znaczne jej partye z zagranicy, co uważając, że jesteśmy krajem rolniczym i że możemy produkować len i przędzę z niego, jest nie bardzo pocieszającym fenomenem. Kapitał zakładowy fabryki Żyrardowskiej wynosi 430,000 rs. a kapitał obrotowy rs. 570,000, ogółem więc przeszło milion rubli. Widzimy więc, że zakład ten mógłby należeć do potężniejszych fabryk nie tylko w naszym kraju ale i za granicą. Produkcja jego znajduje zbyt wewnątrz kraju. (…) Zakład Żyrardowski wyrobił sobie uznanie i na zagranicznych wystawach, gdyby więc produkcya jego rozszerzoną została jeszcze, lub też gdyby jeszcze powstał drugi jemu podobny, mógłby znaleźć zbyt, wysyłając wyroby z lnu naszego za granicę.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…