Gazeta Warszawska, nr 150

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
4 VII 1864

Instytut Muzyczny Warszawski. Wczoraj miał miejsce drugi popis uczniów i uczennic Instytutu Muzycznego Warszawskiego. I tym razem zaszczycił takowy obecnością swoją JW. Namiestnik Królestwa, Hrabia Berg. Rozpoczął się popis o godzinie 1ej z południa, a to podług następującego programu: Felicyana Dawida „Pustynię” odśpiewała klassa chóralna męzka Dyrektora Moniuszki. Słynna ta oda-symfonia niegdyś, bo w roku 1845 (12 października) przez Operę Warszawską w tłómaczeniu Jasińskiego wykonaną była. Allegro z koncertu Kalkbrenera na dwa fortepiany, wykonały panny: Welinowicz i Gordziałkowska (z klassy Prof. Stolpego); Trio z opery Rossiniego „Semiramis“ odśpiewały pp.: Pashalis, Brzechffa i p. Grzywiński (z klassy Prof. Dobrskiego); Duet na 10 skrzypcach, Allarda, odegrali pp. Górski, Krieger, Ostrowski, Teodor Dietz, Pieńkowski, Ludwik Dietz, Różalski, Styczyński, Dąbski i Winiarski; Allegro z koncertu Herza odegrała na fortepianie Panna Fiedler (z klassy Prof. Stolpego); Scenę i Aryę Beethovena odśpiewała pani Jakowicka (z klassy Prof. Dobrskiego). Na tym zakończyła się część pierwsza popisu. Część drugą, rozpoczął duet na fortepian i skrzypce Osborna i Beriota, wykonany przez pannę Wandę Kątską uczennicę 8mioletnią (z klassy Prof. Brzowskiego) i Winiarskiego, ucznia 11-letniego (z klassy Dyr. Kątskiego); (…) po którym Aryę Donizettego z „Łucyi z Lammermooru“ odśpiewała pani Jakowicka, a ustępy z opery Gounoda „Filemon i Baucis” odśpiewany przez klassy chóralne Dyr. Moniuszki (od dni kilku słabością złożonego), popis zakończyły. I wczoraj jak na pierwszym popisie z zasłużoną zachętą przyjmowano młode talenta uczniów płci obojej. To przyjęcie życzliwe i ogólne zadowolenie nader licznego zgromadzenia osób, bo przeszło tysiąc wynoszącego, zawdzięczają uczniowie obok swej pracy i talentu, kształcącym ich w sztuce nauczycielom i Dyrektorowi Instytutu.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…