Gazeta Warszawska, nr 139

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
22 VI 1863

Piorun w Sławkowie. Piszą nam z Krakowa pod 18 Czerwca: W niedzielę 14 b. m. wielkie nieszczęście zdarzyło się w miasteczku Sławkowie, w powiecie Olkuskim. Podczas Summy gdy kościół był napełniony pobożnymi, uderzył piorun w kościół, przebił sklepienie, uszkodził Kopułę, a potem obiegł do koła cały niemal kościół i zakrystyę. zabił pięć osób, a między niemi zamożnego mieszczanina sławkowskiego Hienia, kilkadziesiąt osób poparzył lub poraził, zerwał z nich odzież lub poszarpał suknie i obuwie, wytłukł okna kościelne i obiegając kościół w wielu miejscach go uszkodził. Prócz tego wiele osób zranionych zostało kawałkami cegieł wyrwanych ze sklepienia, tudzież wiele osób przy ogólnym popłochu w natłoczonym kościele zostało podeptanych lub zgniecionych. W ogóle liczą około 50 poranionych, po większej części włościan okolicznych. Kilkunastu z nich, porażonych piorunem, zakopano w ziemię po szyję co pomogło do przy wiedzenia ich do życia. Wieża kościelna zajęła się ogniem, lecz ją wcześnie ugaszono. Powodem zwiększenia liczby uszkodzonych osób było, że się tłoczono z początku ku głębi kościoła, nie mogąc zrozumieć przyczyny huku

 

Wyścigi We Lwowie. Przedwczoraj odbyły się wyścigi, mniej jednak zebrało się ciekawej publiczności, jak innych lat, zapewne z przyczyny, że się zanosiło na burzę. Do otwarcia wyścigów było zapisanych 7 koni, ale kurs odbyło tylko trzy. Z tych „Balladyna” Hr. Dzieduszyckiego długi czas była pierwszą, ale gdy dwa razy wybiegła za szranki, wyprzedziła ją „Mirabella” pana Józefa Ochockiego i pierwsza stanęła u celu. Balladyna była drugą. Trzecia współzawodniczka, klacz kasztanowata „Wiewiórka” p. Kaliksta Ochockiego, ustała zaraz z początku wyścigów. O nagrodę cesarską 300 sztuk dukatów, ubiegało się 9 koni. Długi czas wszystkie biegły równo, aż „Nieurok” ogier Hr. Wł. Dzieduszyckiego, wysunął się o pół długości konia, a „Fleur de Marie, klacz Mysłowskiego biegła tuż obok niego. Inne konie były prawie w jednej linii. Wreszcie „Nieurok” o dwie głowy wyprzedził „Fleur de Marie”.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…