Gazeta Warszawska, nr 133

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
15 VI 1863

Warszawski Ober-Policmajster. – Jednocześnie z pełnieniem kradzieży z Kassy Głównej, znakomitej summy własnością Skarbu Królestwa będącej, wydalili się z Warszawy bez wiedzy Rządu, urzędnicy Komissyi Rządówej Przychodów i Skarbu: Kassyer główny Stanisław Janowski i Naczelnik Buchalteryi Stanisław Hebda, a także woźni Kassy Głównej: Sebestyan Bieliński i Mateusz Tyszkowski, pobyt których obecnie nie jest wiadomym; podając przeto do wiadomości publicznej rysopisy powyżej wymienionych osób, wzywam tak wszelkie władze jak i tutejszych mieszkańców, aby za dostrzeżeniem któregokolwiek z rzeczonych indywiduów jako o kradzież pomienioną poszlakowanych natychmiast o tem najbliższy Urząd Policyjny zawiadomić zechcieli. Rysopis: 1) Janowski Stanisław, Kassyer Główny, lat 60, wzrost średni, twarz ściągła, oczy piwne, nos pociągły, włosy i rzęsy ciemne; 2) Hebda Stanisław, Naczelnik Buchalteryi, lat 54, wzrost niski, twarz ściągła, oczy piwne, wzrok slaby, nos średni, włosy bląd, siwiejące. Woźni Kassy Głównej Królestwa: 3) Bieliński Sebastyan, lat 50, wzrostu miernego, oczy czarne, włosy i wąsy czarne, faworyty świeżo ogolone, twarz okrągła; 4) Tyszkowski Mateusz, lat 45, wzrost dobry, zarostu nie ma, oczy niebieskie, włosy blond, twarz duża, kolczyk w lewem uchu. – Warszawa, dnia 3 (15) Czerwca 1863 roku. Generał-major Lewszyn. – Zarząd Warszawskiego Ober-Policmajstra. – Znajdujące się w Warszewie omnibusy, prawie wszystkie kursują po jednej linii, od placu Krasińskich, kolo kolumny Zygmunta, do placu Sgo Aleksandra, przez co stają się nieraz przyczyną zatamowania swobodnego ruchu powozów, gdy tymczasem na innych ulicach publiczność zupełnie jest tej posługi pozbawioną. Dla uregulowania biegu omnibusów, z zapewnieniem porządku publicznego i dogodności ogółu, przy względzie oraz na to aby właściciele omnibusów w równej mierze mogli korzystać ze swego procederu, postanowionem zostało co następuje: wzdłuż miasta oznaczają się trzy główne linie a mianowicie: 1) od placu Krasińskich przez ulice: Miodową, Senatorską, Krakowskie Przedmieście, Nowy-Świat do Alei; 2) z placu Krasińskich, Długą, Bielańską, Wierzbową, Mazowiecką; Bracką, do placu Sgo Aleksandra; 3) od placu Muranów [...] do Kolei Żelaznej. [...] Omnibusy kursujące obecnie w innych kierunkach, jako to: na ulicę Chłodną i na Pragę, pozostają w swojem miejscu, wszyscy zaś życzący kursować po ulicach dotąd nie obsłużonych, pozwolenie na to otrzymują. Porządek takiego kursowania, podług sporządzonych list imiennych, będzie wprowadzony od dnia 3 (15) b. m., wykonania czego policya jak najściślej dopilnować ma obowiązek.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…