Gazeta W. Xięstwa Poznańskiego, nr 292

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
14 XII 1863

Warszawa, 11. Grudnia. – Gazeta wrocławska pisze: Z rozkazu rządu moskiewskiego zamknięto handle Schlenkierowi, Kwiatkowskiemu, Nowoleckiemu, Krupeckiemu, Lubińskiemu i Salingierowi, których właścicieli częścią uwięziono, częścią sami się wydali zagranicę. Handle te opieczętowano aż do dalszego. – Wczoraj powiesiła Moskwa ze zwykłą okazałością cukierniczka Chodanowskiego, za zabicie szpiega doktora Hermani. Dziennik Powszechny daje mu świadectwo, że nikogo nie chciał wskazać, jako spólnika. – Moskwa zaciąga na Królestwo 5 milionów rubli, na gratyfikacye dla swej służby, a nie mogąc inaczej otrzymać tych milionów w brzęczącej monecie, puszczać będzie papierki pół i całorublowe do tej wysokości między publiczność. […] – Dziennik pow. unosi się, że usłyszał w dzień Niepokalanego poczęcia Matki boskiej bicie w dzwony po wszystkich kościołach, z powodu nieobecności arcypasterskiej zagłuchłe. Zapomina, jaką przez to krytykę napisał na rządy moskiewskie. Warszawa, 2. Grudnia. – Wielokrotnie już donosiłem o faktach nadzwyczajnego ucisku, jakiemu od Moskwy ulega katolickie duchowieństwo w obecnych czasach. Całą ludność polską usiłuje uciskać i krępować rząd moskiewski nie tylko w publicznem lecz i prywatnem życiu ukazami i przepisami tak srogiemi, że aż do bezsensu dochodzą; samowola żołnierstwa moskiewskiego przesadza jeszcze w wykonaniu te srogie ukazy; ale przy tym powszechnym barbarzyńskim ucisku, z większą jeszcze srogością prześladują Moskale księży. Wszystkie klasztory zamienione zostały w więzienia, z których zakonnik z wielką trudnością na chwilę wyjść może. Wyjazd z Warszawy księżom, choćby na dzień jeden o pół mili od miasta, jest prawie zupełnie wzbroniony, gdyż oddzielne, po wielkich trudnościach od najwyższych dygnitarzy moskiewskich, otrzymać muszą pozwolenie, i to pozwolenie rzadko który otrzymuje. Wszyscy księża przyjeżdżający do Warszawy, od rogatki wracać się muszą; ci którzy w dawniejszych czasach jeszcze przybyli do Warszawy, a teraz chcą wyjechać, z równą trudnością uzyskują pozwolenie, jak i ci co stale w Warszawie mieszkają.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…