Gazeta W. Xięstwa Poznańskiego, nr 263

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
10 XI 1863

Królestwo Polskie. Warszawa, 7. Listopada. – Gazeta wrocławska pisze: (Moskwa wywozi uwięzione kobiety, dziewice i mężczyzn w głąb Azyi). Damy aresztowane przed kilku dniami i uwięzione w cytadeli warszawskiej dziś wiozą na kolei żelaznej Moskale w głąb Moskwy, ale dokąd nikomu nie jest wiadomo. Nie wyłączono od tego nawet dziewic. Ojciec piętnastoletnich bliźniaczek Fleischer udał się do jen. Rozwadowskiego i prosił go, aby mu podał przyczynę, dla której dzieci jego wywożą na Syberyę. Rozwadowski odpowiedział, że powodu nie masz, ale tak rozkazał hr. Berg i nie tylko jego córki, ale jeszcze inne damy wywożą. Fleischer prosił o podanie mu miejsca, gdzie je zawiozą, aby mógł tam przesłać za niemi odzież i posilenie. I na to odpowiedział Rozwadowski, że nie wie, bo Berg trzyma wszystko w tajemnicy. Dziś także w nocy mają 60 obywateli niedawno uwięzionych bez żadnych powodów, tylko że są powszechnie szanowani, wywieść na Syberyą. Do jakiego miejsca syberyjskiego nie wiadomo. Moskale mówią, że to wszystko dzieje się na przekór Francuzom, że przeciw wywiezionym nie masz nic, oprócz przymiotu, że są Polakami. Dosyć to, aby pójść na Syberyą. Otrzymane listy z Syberyi od wielu wygnanych tamże przez Moskwę okazują, że dostali się do Azyi nie będąc ani słuchani przez sądy wojenne; że ich wieźli Moskale bez ciepłego odzienia, bez uczciwej strawy, lecz jako dzikie zwierzęta i dla tego wszyscy ciężko chorują. – Znów Warszawa zobaczy nie długo nowe egzekucje, gdyż wedle urzędowego moskiewskiego organu »zeznał Ammer« który jak wiadomo śmiertelnie był rannym przez Trepowa w pościgu, iż 3 miał wspólników. Nie podając sposobów jakich używano przy indagacyi donosi rzeczony organ: »Zabójca Ammer wskazał swoich wspólników, którymi są: 1) Józef Dąbrowski, czeladnik kowalski, ten sam, który ratował się ucieczką przez cukiernię Grohnerta i porzucił na podwórzu domu nr. 461 sztylet. 2) Hieronim Kogutowski, czeladnik ślusarski, po odstawieniu go do uwięzienia inkwicyjnego przy ulicy Pawiej, odebrał sobie życie przez powieszenie na szelkach i 3) Julian Holtzendorf, czeladnik garbarski, który zwerbował Ammera do policyi rządu podziemnego«.

 

 

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…