Gazeta W. Xięstwa Poznańskiego, nr 232

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
04 X 1864

Królestwo Polskie. Jak dalece Moskale dopięli zamierzonego celu, za pomocą regulacyi chłopskiej przeprowadzonej wedle recept milutinowskich, aby kłócić chłopów ze szlachtą, może posłużyć fakt, podany przez najgorliwszą zwolenniczkę Moskali, berlińską Gaz. Krzyżową. W korespondencyi z Polski zachodniej donosi tenże dziennik, że w dobrach jakiegoś Niemca bawiącego za granicą i bynajmniej nie skompromitowanego, odbywał się niedawno temu termin komisyi włościańskiej. Po odjeździe wysłanników p. Milutina, oświadcza nagle dzierżawca krów, który od 8 lat dzierżawi 60 krów dojnych za 9 rubli rocznie, iż mu powiedział naczelnik komisyi, że wszystkie krowy są odtąd jego własnością, ponieważ wedle ukazu cesarskiego, co kto używał, przechodzi na jego własność. Tem samem należy także do niego obora, w której dotąd stoją 5 krów dla użytku właściciela odłączonych od dzierżawy, jako też ma prawo żądać od tegoż dzierżawcy za pastwisko dla owych 5 krów, gdyż pastwisko to słusznie mu się przynależy, ponieważ na niem pasał swe krowy. Rządzca dóbr słysząc w ten sposób przemawiającego pachciarza sądził, że albo postradał zmysły, albo sobie robi niewczesne żarciki i bynajmniej nie zważał na jego roszczenia. Jednakże jakież było jego zdziwienie, gdy pachciarz nazajutrz kazał wypędzić 5 krów właściciela z obory i na ich miejsce postawić własne konie. Samo się przez się rozumie, że pokrzywdzony właściciel Niemiec zaniesie do rządu skargę, ale korespondent dodaje, że tego rodzaju wypadki tak się często ponawiają i system przyjęty przez komisye włościańskie tak jest zgubny i zagrażający prawu własności, iż 30 właścicieli dóbr, którzy w czasie powstania zawsze trzymali z rządem moskiewskim - byli to zapewne Niemcy - podali petycyą do cara, by raczył zmienić jak najprędzej sposób przeprowadzenia najwyższych ukazów w kwestyi włościańskiej, gdyż inaczej może być to niezadługo już za późno. Tenże korespondent Kreuzzeitungu do daje, że w Królestwie mnóstwo się po wsiach kręci emisaryuszów, widocznie milutynowskich, którzy między włościanami krzewią idee komunistyczne.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…