Gazeta W. Xięstwa Poznańskiego, nr 172

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w Kopenhadze, jakie kładą warunki i od jakich nie odstąpią, Skoro więc z Kopenhagi wysłano duńskich pełnomocników, można przypuścić, że warunki te przyjmuje Dania. Tymczasem nie odpowiada to bynajmniej manifestacjom czynionym dotąd ze strony duńskiej dyplomacyi. Zresztą kwestya preliminaryi nie może długo utrzymać się w zawieszeniu, bo rozejm upływa za dni 6. Dziś nastąpiła w Wiedniu wymiana pełnomocnictw. 2 Wiednia odbieramy także wiadomość, że jenerał Halse otrzymał dymisyą. Ponieważ bundestag pochwalił dotychczasowe jego postępowanie przeto trudno sobie wytłumaczyć powód do owej dymisyi. (…) Dzienniki wiedeńskie odpierają stanowczo wszelkie podejrzenia spólnictwa w tem austryackiego i z oburzeniem się o tem wyrażają. W gruncie atoli rzeczy spełnia się to z każdym dniem, co rząd austryacki wywiódł w długim pamiętniku kiedy potępiał cały stan bundestagowy w zeszłym roku na zjeździe monarchów w Frankfurcie nad Menem. Nat. Ztg. - Gen. Corresp. odbiera z Hanoweru ze strony kompetentnej następujące uwiadomienie: Deutsche Allg. Z. i Hamb. Borsenh. podały z Wiednia wiadomość jakoby rząd tutejszy rozesłał kilku dworom pamiętnik o tak zwanej tryadzie a nawet jakoby rząd hanowerski zamierzał przedłożyć Związkowi wniosek mający na celu reformę Związku. Wiadomość tę możemy nazwać najczystszym wymysłem; nie pisano tu bowiem ani owego pamiętnika ani też nie udzielano się innym rządom w jakikolwiek sposób. W obecnej chwili, w której niemieckie mocarstwa i reszta państw Związek składających w zupełnej są zgodzie, każdy wniosek względem reformy mógłby posłużyć do rozdwojenia zaledwie co pogodzonych Niemiec

Zobacz także

4 IX 1864

La France umieszcza już wstępny artykuł o mającym się odbyć zjeździe monarchów w Berlinie i znowu zapewnia, że Francya nie…

3 IX 1864

Proces Polaków w Berlinie. Posiedzenie trzydzieste z dnia 30. sierpnia. Po zagajeniu posiedzenia przez prezydenta Bilchtemana, odczytano jeszcze kilka pism,…

2 IX 1864

W klasztorze Świętej Trójcy w Wilnie przez długi czas był zachowywany drogocenny pomnik starożytności: bardzo bogata, haftowana złotem i srebrem,…