Gazeta W. Xięstwa Poznańskiego, nr 127

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
3 VI 1864

Królestwo Polskie. Z nad granicy Królestwa Polskiego pisze pod d. 31 Maja Ostsee Zeitung, że Ojczyzna mimo odparcia urzędowego w Opinion nationale, trwa przy swem twierdzeniu, że odpisy papierów zabranych przez policyą francuską aresztowanym w Paryżu emigrantom polskim Godlewskiemu i Ćwierciakowiczowi w Grudniu 1862 r taż policya udzieliła poselstwu rosyjskiemu w Paryżu. Nie twierdzi, że uczyniło to ministerstwo francuskie, ale policya francuska zostająca pod tem ministerstwem. Jest to faktem niezaprzeczonym o którym się dowiedział w poselstwie rosyjskiem w Grudniu 1862 bawiący wówczas w Paryżu Zygmunt Sierakowski, kapitan sztabowy rosyjski, a później dowódzca powstańców litewskich i natychmiast o tym fakcie zawiadomił ówczesny komitet narodowy centralny warszawski. Ojczyzna pisze o ważności i nieszczęsnych skutkach tego udzielenia papierów zabranych przez policyą francuską a udzielonych poselstwu rosyjskiemu w Paryżu co następuje: rząd rosyjski nie wierzył w końcu roku 1862, aby rzeczywiście istniał zamiar powstania i dla tego drwił sobie w Dzienniku pow. z pogłosek bliskie zapowiadających powstanie. Dopiero gdy się dowiedział z papierów udzielonych sobie przez policyą francuską, że komitet centralny zakupuje broń, wówczas uwierzył, że powstanie wybuchnie za nadejściem broni na wiosnę w roku 1863 a przeciw naborowi odbyć się mającemu w Lutym postanowił centralny komitet już w Grudniu tak porozdzielać rekrutów, aby ich nie pobrali Rosyanie. Miało to odwlec wybuch powstania aż do wiosny. Ale tego celu nie mógł dopiąć bo Rosyanie przyspieszyli nabór w d. 15 Stycznia i nadali mu cechę proskrypcyi. Z papierów zabranych przez policyą francuską dowiedziawszy się o zamierzonym na wiosnę powstaniu i że broń zakupiona w d. 15 Stycznia do Polski nie nadejdzie, dla tego przyspieszył rosyjski nabór, co znów przyłożyło się do przyspieszonego wybuchu powstania, które z braku broni nie mogło całego kraju owładnąć, mimo że Królestwo było obsadzone wówczas przez 90,000 Moskali.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…