Gazeta W. Xięstwa Poznańskiego, nr 106

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
9 V 1864

Królestwo Polskie. Z teatru wojny otrzymuje Gaz. Nar. następujące doniesienie z lubelskiego: Nieliczny oddział pułkownika Krysińskiego, party trzema rotami piechoty i około sotnią kozaków, znajdował się w dniu 21 Kwietnia nad Wieprzem niedaleko Lublina; usuwając się przed znacznie przeważającą siłą nieprzyjaciela, zmuszony był rzucić się wpław. Wieprz znany jest z bystrości swego prądu; jeden z oficerów, będących z podpułkownikiem Krysińskim, utonął, adjutant Borkowski zginął od kuli, podpułkownik i reszta oficerów z oddziałem swym przeprawiwszy się przez rzekę, posunęli się w głąb lasów łęczańskich, gdzie też obecnie oddział ten operuje.

Rosya. Mowa Najj. cesarza, odczytana w języku ruskim przez jenerał-gubernatora finlandzkiego, przy zamknięciu posiedzeń sejmu finlandzkiego w Helsingforsie, d. 3 (15) Kwietnia rb. Reprezentanci W. Ks. Finlandzkiego! Otwierając we Wrześniu zeszłego roku niniejszy sejm, sądziłem, że zdołacie ukończyć wasze czynności w krótszym czasie. Zresztą nabyte przez powiększone i dłuższe prace wasze doświadczenie w prowadzeniu spraw sejmowych, spodziewam się, znacznie ułatwi czynności przyszłych sejmów. Dziękuję wam za kilkakrotnie wyrażone przez was w imieniu narodu fińskiego uczucia wierności i przywiązania ku Mnie, ale nie mogę nie ubolewać, że niektóre rozprawy sejmu podały powód do nieporozumień względem stosunków W. Księstwa do cesarstwa rosyjskiego. W nierozdzielnem połączeniu swojem z Rosyą, Finlandya zachowała nienaruszenie nadane sobie swobody, i pod tarczą praw swoich nie przestaje używać wszelkich moralnych i materyalnych korzyści zapewnionych sobie potęgą cesarstwa. Rosya otwiera mieszkańcom Finlandyi obszerne i swobodne pole handlu i przemysłu, a poczciwy naród ruski nieraz, gdy ciężkie klęski nawiedzały kraj wasz, dawał wam dowody bratniego współczucia i skutecznej pomocy.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…