Gazeta Polska, nr 206

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
9 IX 1864

Spór o tytuł. Wiadomo że rodzina Montmorency założyła protestację przeciw nadaniu przez cesarza Napoleona tytułu księcia Montmorency hrabiemu Adalbertowi Talleyrand-Perigord, który ten tytuł przyjął. Rodzina Montmorency powołała do rady najznakomitszych paryzkich adwokatów, między innymi panów Dufaure, Berryer, Marie, Jules Favre, ażeby rozstrzygnęli czy hr. Talleyrand ma prawo przybrać ich tytuł. Niedawno wyszła w Paryżu z druku Opinja owych adwokatów (we francuzkim i niemieckim języku). Tworzy dziełko to dość znaczne tomisko i stanowczo odmawia hrabiemu Talleyrand prawa do przyjęcia wzmiankowanego tytułu. + Wytrzymałość drzew. Czytamy w Gazecie Rolniczej: Hartig przez zakopywanie robił próby z rozmaitemi drzewami, celem zbadania ich trwałości i wynalazł, że lipa, amerykańska brzoza, olszyna i osina po trzech latach zgniły; zwyczajna wierzba, kasztan i jawor po czterech latach; klon, buk i brzoza po pięciu latach; brzost, jesion, grab i włoska topola po siedmiu latach; do tej kategoryi liczą się po części dąb i drzewa żywiczne. Naturalnie, że na wytrwałość drzewa wpływa znacznie, czy jest młode, czy wyrosłe, z jakiej pochodzi ziemi i t. d. Różnica dobroci szczególniej okazuje się na drzewie dębowem i drzewach żywicznych. + Statystyka moralna. Pan Guerry, korrespondent Instytutu (akademii nauk), członek towarzystwa statystycznego Londyńskiego, autor Statystyki moralnej Francyi, dzieła uwieńczonego przez Akademię, jako uzupełnienie swej pierwszej pracy, wydał teraz Statystykę moralną Anglii, porównaną ze Statystyką Francyi. W obszernym tym zbiorze wywodów opartych na dokumentach urzędowych, autor wyłożywszy filozoficzną historję stosowania liczb do nauk moralnych, uważa je ze stanowiska administracyjnego i prawodawczego, rozbiera rezultaty prac statystycznych dokonanych w obu krajach, a zbliżenie takie rzuca żywe światło na społeczny stan Anglii i Francyi. Atlas umieszczony na końcu dzieła ułatwia wykazanie wpływu, jaki oświata, wiek, religia i t p. wywierają na przestępstwa, doprowadzając zarazem do nader ważnych i ciekawych porównań.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…