Gazeta Polska, nr 182

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
10 VIII 1864

Wojsko perskie. Francji należy się zasługa wprowadzenia karności do armji perskiej,- pierwsza w tym celu missya wojskowa, wysłaną była jeszcze za czasów konsulatu; składała się ona z dziesięciu oficerów, oddanych do rozporządzenie Abbasa-Mirzy, który od pewnego czasu pracował usilnie nad utworzeniem choćby kilku oddziałów na sposób europejski. Gdy poselstwo francuzkie zostało odwołane, Persya posiadała niewielką armię już prawie regularną i karną. Kiedy ambasadę francuzką zastąpiła angielska, sprowadziła ze sobą pewną liczbę oficerów, którzy dalej prowadzili dzieło kształcenia armii perskiej. Od tej pory, aż do śmierci Mehmet-Szacha (ojca teraźniejszego władcy), missye wojskowe, bezustannie prawie, jedna po drugiej następowały. Przez kilka lat, jakie upłynęły pomiędzy śmiercią Mehmed-Szacha, a dojściem do pełnoletności Nasser Eddin-Szacha, ćwiczenia wojskowe całkiem były zaniedbane. Nasser-Eddin-Szach ma obecnie lat 35; pochodzi on od Mahomet-Chana, który pierwszy włożył na swą głowę perską koronę i który przed swem na tron wstąpieniem, był naczelnikiem małego pokolenia Kadżarów. Przy objęciu rządów, Nasser-Eddin-Szach widząc opłakane zaniedbanie armii, postanowił spiesznie temu zaradzić. W tym celu wysłał do Europy jednego ze swych ministrów, z poleceniem zamówienia do służby, pewnej liczby wykształconych oficerów. Tym sposobem zaangażowano pięciu włoskich pod oficerów do piechoty, i jednego austrjackiego porucznika do kawaleryi. Pierwsi z nich okazali się nie wystarczającymi; król zaczął szukać innych instruktorów, i polecił posłowi swemu w Paryżu Feruk-chanowi, prosić cesarza Napoleona III o wysłanie do Persji odpowiedniej missyi wojskowej; w tym celu wyznaczony został jeden dowódca szwadronu, trzech kapitanów, oficer inżynieryi i czterech podoficerów, którzy w końcu roku 1858 udali się na miejsce nowego swego przeznaczenia. Armia perska składa się obecnie z 40,000 piechoty, czyli tak zwanych karaulów i z 10,000 kawaleryi, która dzieli się na dwie klassy: suwari-nizun (jazda wojskowa) i gulam-szach (jazda eskorty królewskiej).

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…