Gazeta Narodowa, nr 63

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
17 III 1864

General Core, ogłosiła niedawno półurzędową notę, tyczącą się stanowiska Austrji ku Włochom i wieści o uzbrojeniach. Turyńska Opinione przedrukowała austrjackie oświadczenie, i oświadcza, iż wiadomości włoskich dzienników o austrjackich zbrojeniach są wcale tem zbite. Presse wiedeńska cytuje dalej następujące słowa z Opinione: „We Włoszech zbroją się tylko o tyle, ile potrzeba do zupełnego uorganizowania armii, i o ile tego obecny stan rzeczy w Europie wymaga. Austrjacka polityka wcale nie jest taką, żebyśmy mogli w niej pokładać wielkie zaufanie. Przypuszczamy, że Austrja w obecnej chwili nie ma zamiaru na nas uderzyć, lecz może ona nagle myśl swą zmienić, a my bylibyśmy bardzo nierozsądnym i, nie przygotowując się na wszelkie wypadki. „Co się tyczy zamiarów Włoch, to nie są one tajemnicą dla Austrji. Nie zapominamy ani chwili o Wenecji, lecz nie znajdziesz też Włocha rozsądnego. któryby myślał o wypowiedzeniu wojny z naszej strony. Austrjacki rząd w Wiedniu może być z tego względu daleko spokojniejszy od nas, wiedząc o tem, że my nie mamy zamiaru postawić na kartę losu i egzystencji narodu uderzeniem na Wenecję. Przecież nie możemy wierzyć w podobne oświadczenia. Wiadomości, które otrzymujemy, przekonywują nas dostatecznie, iż Austrja w jednym dniu wysłać może do Wenecji 100.000 żołnierza.* Do Wandereru i do Press piszą z Pesztu o zbiegowisku ulicznem w Peszcie d. 13. wieczór. Korespondent Press pisze: „W niedzielę wieczór pewna liczba osób. należących do klasy wyrobniczej, a zgromadzających się zwykle w niedzielę w kawiarni „pod Żrinim“ przez jakiegoś mężczyznę była podmówioną i wezwaną, aby dzień 13go marca, jako dzień oswobodzenia Węgier, obchodzić w godny Węgier sposób zbiegowiskiem (...). Około stu osób przyłączyło się na to wezwanie i posuwało się ulicami w hałaśliwy sposób, wołając: „Eljce Kossuth!” i „Eljen Garibaldi!” Przytem insultowano przechodniów, a jeden z izraelitów otrzymał pchnięcie nożem. Stróż kamieniczny z pod nr. 4. otrzymał pięć pchnięć z powodu, iż wzbraniał się wołać: „Eljen Garibaldi!” Potem tłum się rozbiegł po szynkach. Przedsięwzięto kilka aresztowań, lecz sprawców zbiegowiska dotąd nie wykryto”.

Zobacz także

4 IX 1864

La France umieszcza już wstępny artykuł o mającym się odbyć zjeździe monarchów w Berlinie i znowu zapewnia, że Francya nie…

3 IX 1864

Proces Polaków w Berlinie. Posiedzenie trzydzieste z dnia 30. sierpnia. Po zagajeniu posiedzenia przez prezydenta Bilchtemana, odczytano jeszcze kilka pism,…

2 IX 1864

W klasztorze Świętej Trójcy w Wilnie przez długi czas był zachowywany drogocenny pomnik starożytności: bardzo bogata, haftowana złotem i srebrem,…