Gazeta Narodowa, nr 195

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
4 X 1863

Ostatnie wiadomości. Półurzędowy dziennik Pays podaje artykuł, podpisany przez sekretarza redakcji, zawierający te słowa: „Prawo Moskwy do Polski ustaje, kwestja sama i interwencja ewentualna zmienia charakter, a na miejsce dotychczasowego programu postawi Francja w chwili stanowczej jako jedyny punkt niepodległość Polski. Trzeba będzie jeszcze czekać, ponieważ reszta mocarstw nie może się tak prędko zdecydować do takiej akcji, lecz w zasadzie są one jednego zdania.* Do Koln. Ztg. donoszą pod d. 30.: „Książę Napoleon wraca jutro lub pojutrze do Paryża. Dowiemy się wtedy zapewne, czy miał rzeczywiście misję w Londynie. Nie należy spuszczać uwagi, iż książę jest zwolennikiem zupełnej niepodległości Polski i pragnie przywrócenia królestwa w granicach z r. 1772. Książę Władysław Czartoryski znajduje się od wczoraj także w Londynie. Nieprawda jest, co niektóre pisma podały, iż został komandorem orderu legii honorowej. *Bundestag frankfurcki uchwalił dnia 1. bm. egzekucję przeciwko Danii za wcielenie niemieckiego Szlezwigu do tego państwa. Przyjdzie zapewne do kroków zbrojnych miedzy Rzeszą a Danią. Gabinet angielski zaprotestował przeciw tej uchwale a dzienniki angielskie odgrażają się bardzo Niemcom. Francja podobno także wystąpi tam z protestem, a nadto Dania zawarła przymierze odporno-zaczepne ze Szwecją, gdyby ją Rzesza chciała napastować wojną. Zdaje się przeto, że Bundestag przeciągnie jak zwykle w nieskończoność wykonanie uchwały swojej. Dzienniki niemieckie donoszą o jakiejś częściowej przemianie w składzie Rządu narodowego. Z powodu uwięzienia dwóch czy trzech członków, weszli nowi w skład Rządu. Pisma niemieckie cytują odezwę najnowszą tego nowego składu, z której wypływa, iż Rząd i nadal pomimo tej zmiany trzymać się będzie dawnej polityki tak zagranicznej jak i wewnętrznej. Książę Czartoryski ma pozostać i nadal ajentem dyplomatycznym Rządu narodowego, a Mierosławski organizatorem legionów pomocniczych z Włoch, Francji i Anglii.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…