Gazeta Narodowa, nr 172

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
5 IX 1863

Komitet wielkopolski dla popierania walki z Moskwą, wydal w Poznaniu odezwę do Wielkopolan, z której Osset Ztg. następujący zamieszcza ustęp brzmiący w polskim przekładzie: „Pomimo rozlicznych przeszkód, pomimo więzień licznego zastępu współpracowników w naszem dziele, dokonanych przez władze pruskie, nie zostało działanie komitetu, jakkolwiek pozornie przytłumione, ani na chwilę przerwane. Komitet istnieje jak przedtem i postanowił doznane straty wynagrodzić podwojoną pracą. Wzywamy więc was bracia Wielkopolanie, do wytrwania w przedsięwziętem dziele, w imię miłości ojczyzny, w imię tej świętej sprawy, o której zwycięztwie ostatecznem nie może wątpić żaden prawy Polak. Wzywamy was na rozkaz Rządu narodowego w Warszawie, od którego wyraźnie jesteśmy upoważnieni, do szczerego współudziału w pracy, która zmierza do zerwania więzów moskiewskich. Nikt z was nie powinien dzisiaj wykluczać się od pracy całego narodu. Niech wszyscy bez wyjątku, młodzieńcy jak i mężowie pracują nad wywalczeniem wolności naszej braci; niech każdy działa na polu, które zdolnościom jego najlepiej odpowiada; ale powtarzamy – niech się nikt nie wyłącza, bo wstyd i hańba synowi, który widząc matkę tonącą, nie poda jej reki pomocnej. Pamiętajcie jednak bracia, że bez jedności i zgody nie ma zbawienia, że bez jednolitego kierunku działanie pojedynczych zostaje bez skutku, że siły rozpryśnięte, bezowocnie się marnują. W tem przekonaniu żąda od was komitet, ufny w pomyślny rezultat powstania i silny upoważnieniem Rządu narodowego, aby rozporządzenia jego ściśle, spiesznie i bezwarunkowo byty wykonywane. [...] W sumiennem przekonaniu o czystości swoich zamiarów, będzie komitet w interesie sprawy bez wahania się karać z całą surowością tych, którzy ruchowi narodowemu w jakikolwiek sposób okażą się szkodliwymi, albo bez powodów współudziału odmówią, a użyje w tym celu środków, które przez Rząd narodowy przepisane zostały. Jakie powody skłaniają wielkopolski komitet, jak i Rząd narodowy, otaczać się tajemnicą, pojmie każden łatwo, kto zastanowi się nad obecnym stanem w Wielkopolsce.

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…