Gazeta Narodowa, nr 161

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
23 VIII 1863

Walka o cesarstwo. Niejedność wyrzucać Polakom, stało się u Niemców regułą. Niema prawie pisma, traktującego o Polsce, gdzieby Polakom nie wyrzucano anarchii. Tem usprawiedliwiają rozbiór Polski. Tak to na Niemcach sprawdza się przypowieść biblijna: Widzisz skałkę w oku drugiego, a nie spostrzegasz belki we własnem! Nie masz narodu w dziejach, u którego by rozstrzelenie się na drobne, partykularne interesa było większe. Całe dzieje niemieckie są jednym ciągiem wewnętrznych sporów i wojen domowych. Prócz roku 1813 i 1814, w którym całe prawie Niemcy powstały przeciw jarzmu Napoleońskiemu, historja niemiecka nie zdoła wykazać ani jednej chwili, w którejby zgodnie szedł cały naród do jakiegoś wielkiego celu, ba nawet przeciw obcym prowadził wojnę jednozgodną. Dzieje wszystkich narodów rozwijały z drobnych księztw i szczepów w większe monarchje i narody. Dzisiaj mamy zjednoczone narody i państwa: włoskie, hiszpańskie, francuzkie, angielskie i t.d. Potęga wazalów została wszędzie złamaną, a wypłynęła jedność narodowa. W Niemczech przeciwnie wazale i wodze cesarzów rozwinęli się w monarchów udzielnych. Z jednego cesarstwa powstało trzydzieści i kilka państw. Nieszczęściem narodu niemieckiego było dźwignienie się kurfirszta brandeburgskiego, z wazala niemieckiego cesarza, do udzielności mocarza pierwszorzędnego. Odkąd dwa równe prawie co do potęgi państwa równoważą się w Niemczech, odtąd Niemcy jako naród zostały ubezwładnione, i znikła wszelka nadzieja utworzenia wielkiej jednolitej Rzeszy niemieckiej, mogącej w środku Europy przeważną odgrywać rolę.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…