Gazeta Narodowa, nr 135

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
23 VII 1863

Aresztowania i przytrzymywania na ulicy. Wczoraj aresztowano kilku młodych ludzi, stojących koło stawu Pełczyńskich i przypatrujących się kąpiącym. Pana R. obywatela wiejskiego z Złoczowskiego, w biały dzień, bo o godzinie 9. z rana, obskoczyło na ulicy czterech panów, pytając się o nazwisko i legitymację. Szczęściem miał przy sobie szacowny ten dokument, nie zawsze zresztą tak skuteczny. Karta legitymacyjna uwolniła go od dalszych badań. Inaczej za zdrową cerę męską i ubiór, odpowiadający dzisiejszej letniej porze, byłby musiał co najmniej odbyć nie najprzyjemniejszy spacer do policji. * Ks. Wincenty Bukowski, proboszcz z Kobylan, skazany został w grudniu z. r. za kazania „podburzające“ na 6 miesięcy ciężkiego więzienia, zaostrzonego postem. Wyrok ten tutejszego c. k. sądu krajowego zmienił ją na wyższy na niekorzyść obżałowanego, podwyższając karę na 1 rok ciężkiego więzienia. Rekurs, założony przez ks. Bukowskiego przeciw temu ostatniemu wyrokowi, został odrzucony; sąd najwyższy w Wiedniu potwierdził wyrok drugiej instancji w całej osnowie. * Podziękowanie Rządu narodowego. Donosiliśmy już dawniej iż sławny chirurg niemiecki profesor dr. Langenbeck za pomoc lekarską, udzieloną rannemu w walce z Moskwą pułkownikowi Faucheaux, nie przyjął wynagrodzenia. Wskutek tego Rząd narodowy wystosował teraz do niego pismo, w którem mu dziękuje za jego szlachetny uczynek.* Jenerał Garibaldi ma się coraz lepiej. Spodziewają się iż rana od strzału wkrótce się zagoi. W każdym razie będzie mógł chodzić, tylko może będzie utykać. Teraz nie jest jeszcze w stanie przechadzać się. * Margrabia Wielopolski przybył dnia 17. b. m. z Starogrodu do Szczecina i pojechał dalej parowcem na wyspę Rugię. Na dworcu kolei żelaznej w Starogrodzie otaczało go przy wysiadaniu z wagonu, jak donosi tamtejszy dziennik, czterech mężczyzn, uzbrojonych w rewolwery.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…