Gazeta Narodowa, nr 118

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
3 VII 1863

Z powodu poduszczań Moskwy rozrzucono po Krakowie przestrogę, której treść brzmi: „Rząd moskiewski chwytając się najnikczemniejszych środków dla szkodzenia sprawie narodowej, usiłuje przez ajentów swoich, pod płaszczykiem patrjotyzmu podłe rzemiosło ukrywających, wywołać w Krakowie uliczne zatargi z władzami austryjackiemi. W imieniu Rządu narodowego, uprzedza się obywateli miasta Krakowa o tym szkodliwym dla sprawy narodowej zamachu, wzywając ich, aby godnem i patrjotycznem zachowaniem się, udaremnili usiłowania prowokacyjne Moskwy, nie dając władzom austrjackim choćby najmniejszego pozoru do występowania z siłą zbrojną. * (Konfiskaty broni, amunicji i przyborów wojennych ze strony władz pruskich ). Według obliczenia jednego dziennika niemieckiego skonfiskowały do połowy czerwca władze wojskowe pruskie w powiatach, graniczących z widownią walki do 1500 broni palnej, 300 pałaszów i bagnetów, 2000 kos, 75 centnarów prochu i ołowiu, 3000 gotowych patronów, 30000 kapsli, 40 wozów i 120 koni. Znacznie większą jest suma przesyłek materjałów wojennych, skonfiskowanych przez władze cywilne, szczególnie na dworcach kolei żelaznej, jako też przesyłek skonfiskowanych w głębi kraju. * (Nakazane prenumerowanie pisma urzędowego) Podaliśmy przed kilku miesiącami do wiadomości publicznej cyrkularz władzy obwodowej w Sączu, którym w skutek zlecenia krakowskiej c.k . komisji namiestniczej polecono podwładnym magistratom, aby prenumerowały urzędową Krak. Zeitg. Teraz otrzymaliśmy z wiarogodnego źródła odpis powtórnego nakazu tego rodzaju, który otrzymał magistrat jeden, krnąbrny w tej mierze, od tejże władzy obwodowej. Podajemy go w dosłownem tłómaczeniu jako ciekawy materjał do historji naszych rządów konstytucyjnych. [...] „Doszło do wiadomości Wysokiej c.k. komisji namiestniczej, iż magistrat dotychczas uchyla się od prenumerowania rządowej Krak. Ztg. Gdy pismo to jest niezbędnem dla wszystkich organów, a w szczególności dla urzędów gminnych, z drugiej zaś strony takowe przez trafne donoszenie o wszystkich ważnych wypadkach bieżących, przez podawanie kursów bursy wiedeńskiej tegoż samego dnia, przez podawanie cen targowych itp ., a oprócz tego przez wczesne oddawanie na pocztę może zastąpić abonentom wszelkie inne dzienniki, więc wzywa się magistrat w skutek zlecenia Wysokiej komisji namiestniczej z dnia 6 maja 1863 [...] aby natychmiast zaabonował rzeczone pismo.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…