Gazeta Lwowska, nr 45

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
25 II 1864

LWÓW, 24. lutego. Do Jen. kor. austr. piszą z Krakowa pod dniem 20. lutego, iż znów dwa morderstwa polityczne w zachodniej Galicyi popełnione zostały. Z Tarnowa bowiem donoszą, iż na pastwisku należącym do wsi Biskupice na granicy powiatów Kadłuwskiego i Biskupskiego znaleziono w rowie przy gościńcu człowieka zaduszonego z rękami w tył zawiązanemi. Należał on widocznie do wykształceńszych warstw społeczeństwa i mógł mieć od 23 do 28 lat. Poznano w nim zbiega powstańczego przed kilkoma miesiącami w Tarnowie przydybanego i za granice wydalonego, którego przeszłość domyślać się każe, iż popełnione na nim morderstwo politycznej było natury. Drugie morderstwo popełnione zostało w powiecie Brzosteckim, tam bowiem znaleziono w dniu l0go b. m. na krawędzi lasu Brzosteckiego trupa zamordowanego Wojciecha Nowickiego z Smarzowy. W skutek odbytych poszukiwań udało się odkryć mordercę w osobie Jana Chodora z Smarzowy, który z zamordowanym wspólnie wracał z jarmarku w Brzostku i u którego przy odbytej rewizyi domowej znaleziono bieliznę skrwawioną. Miał się on już przyznać do popełnionej zbrodni, a śledztwo sadowe wyświeci jej powody. Wobec takich wypadków, (…) nie dziwi, że często słyszeć się dają głosy domagające się od rządu silniejszej opieki nad życiem i majątkiem mieszkańców. Taż korespondencja zwraca następnie uwagę na lojalne usposobienie wiejskiej ludności, co już dowodzi ta okoliczność, iż w powiecie Niskim podatki zapłacone zostały do ostatniego centa bez użycia kroków jakich przymusowych. Następnie twierdzi, iż szlachta zamożniejsza opiera się wszelkiemi siłami powstaniu wybuchnąć mającemu, znając usposobienie wiejskiego ludu i przypominając sobie krwawe sceny z 1846 roku. Tylko stronnictwo demokratyczne, składające się z drobnej odłużonej szlachty wsparte zagranicznemi elementami i kosmopolityczną rewolucją, za każda cenę wywołać chce powstanie w Galicyi, jak to wszystko zapowiada. Stronnictwo to niczem odstraszyć się nie da, bo niczego się nie obawia nie mając nic do stracenia.

Zobacz także

4 IX 1864

La France umieszcza już wstępny artykuł o mającym się odbyć zjeździe monarchów w Berlinie i znowu zapewnia, że Francya nie…

3 IX 1864

Proces Polaków w Berlinie. Posiedzenie trzydzieste z dnia 30. sierpnia. Po zagajeniu posiedzenia przez prezydenta Bilchtemana, odczytano jeszcze kilka pism,…

2 IX 1864

W klasztorze Świętej Trójcy w Wilnie przez długi czas był zachowywany drogocenny pomnik starożytności: bardzo bogata, haftowana złotem i srebrem,…