Gazeta Lwowska, nr 298

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
31 XII 1863

(Sprostowanie) Gazeta narodowa w Nr. Z dnia 22go podaje w Kronice mylną wiadomość o ekscesie, jaki wydarzył się dnia 22go b. m. w szpitalu domu karnego we Lwowie, przyczem kilku chorych aresztantów miało być zranionymi. W istocie rzecz miała się jak następuje: Rzeczonego dnia o zmroku W. powstaniec z Kongresówki, pozostający w szpitalu jako chory, wymknął się niepostrzeżenie na podwórze, gdzie wkrótce znaleziono go ukrytego między drzewami i odprowadzono do szpitalu. W. był nienawidzony od innych powstańców podobnież w szpitalu umieszczonych, i wiele musiał od nich znosić. Ci jednak korzystali ze sposobności, aby bez żadnego powodu wystąpić przeciw dozorcom więźniów, którym nawet zagrozili znieważaniem . Urzędnicy domu karnego energicznem zachowaniem się zdołali wreszcie przywrócić spokojność tak , że nikt nie został ani znieważony, ani zraniony. Lekka kresa, jaka W. ma na głowie, pochodzi z przypadkowego upadnięcia na w schodach. Przy tej sposobności wspomnieć wypada, że bardzo wielu przestępców politycznych umieszczonych w tutejszych więzieniach, jakkolwiek traktowani są z wszelkiemi względami, dopuszczają się ekscesów, które zmuszają dozorców surowiej obchodzić się z tymi, których środki łagodne nie powściągają. Mianowicie odznaczają się w tym względzie tacy, którzy w poprzednim i życiu powinni byli nabrać dokładnej znajomości przepisów zachowania się w więzieniu. Wykształceńsza część przestępców politycznych zwykle daleką jest od takich ekscesów. (Transport powstańców) Dnia 29go b.m. pociągiem wieczornym wysłano ze Lwowa transport 28 powstańców, z których 12 są przeznaczeni do internowania w Koniggratzu, 6 do wydalenie za granicę państwa, inni do odesłania na miejsce urodzenia. (Smutny wypadek). We wsi Poturzycy w powiecie Sokalskim wydarzył się smutny wypadek że Zygmunt K. urlopnik i oficyalista prywatny przez nieostrożny wystrzał z pistoletu zabił drugiego tamtejszego oficyalistę przywatnego Juliusza S.

 

 

 

 

 

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…