Gazeta Lwowska, nr 214

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
19 IX 1864

(Dzienniki pruskie o odpowiedzi króla duńskiego na adres deputacyi szleswickiej) Dziennik kopenhagski Dagbladel ogłosił odpowiedź Króla duńskiego deputacyi z północnego Szleswiku, w której Król oświadczył, iż żywo pragnie zachować przy monarchii północny Szleswik i żadnych usiłowań ku temu szczędzić nie będzie, nie masz jednak widoku ażeby usiłowania te skutek odniosły, musi więc poprzestać na uwadze, ażeby wierni Szleswiczanie nie tracili nadziei lepszej przyszłości. Odpowiedź ta wywołała liczne uwagi dzienników pruskich. Nordd. allgem. Ztg. ocenia wprawdzie powody, które Króla do odpowiedzi takowej skłoniły, o ile takowe wypływają ze smutku monarchy, iż część państwa jego przechodzi pod obce panowanie, lecz zapytać się godzi czyli mowę taką można nazwać rozsądną ze stanowiska politycznego, gdyż tako podnieca w piersiach ludności życzenia i na dzieje, które ziścić się nie mogą. Dodać do tego trzeba nadzwyczajną i w rzeczy samej uderzającą przewłokę w negocyacyach ze strony duńskiej, która musi wywołać w Niemczech obawę, iż w Kopenhadze myślą zawsze o wybiegach, gwoli udaremnienia owoców zwycięztw niemieckich. Zła to więc polityka, że w Kopenhadze wszystko czynią dla wywołania lakowej obawy, która wszakże nic jest uzasadniona. Dania nąjgorzejby na tem wyszła a konferencye londyńskie mogły być dla polityki duńskiej dostateczną nauką. I Gazeta krzyżowa mówi o postępowaniu Danii na zwłokę dążącem. Nie przypisując Danii złych zamiarów, znajduje jednak, iż Dania niesłusznie obstaje przy natychmiastowem uregulowaniu wszystkich kwestyj szczegółowych, kiedy wielkie mocarstwa niemieckie jedynie zasady ustanowić, a załatwienie kwestyj szczegółowych osobnym komisjom zostawić chcą. O powyższej odpowiedzi Króla duńskiego Gazeta krzyżowa powiada, iż ostatnia jej część wcale jest niewłaściwa. Jeżeli kawał jaki kraju odstąpiony być musi to można w sobie żywić nadzieję odzyskania go na powrót nie wypada jednak ogłaszać, bo przed zawarciem pokoju, nie wypada zachęcać ludność kraju do nieprzyjacielskiego usposobienia względem zwierzchności, której podlegać mają.

Zobacz także

12 X 1864

Gmina miasta Brodów stara się o pozwolenie założenia u siebie gimnazyum realnego. Brody mają dotąd tylko szkolę niższą realną, a…

11 X 1864

Eksplozja pod Londynem. Pewien mieszkaniec Belwederu odległego o milę polską od magazynu prochu wysadzonego w powietrze, tak opisuje tę katastrofę:…

10 X 1864

Paryż 4 października. Pogłoska o zjeździe Cesarza Napoleona z Królem Pruskim w Baden, co do której robiono zastrzeżenia nie będąc…