Gazeta Lwowska, nr 214

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
19 IX 1864

(Dzienniki pruskie o odpowiedzi króla duńskiego na adres deputacyi szleswickiej) Dziennik kopenhagski Dagbladel ogłosił odpowiedź Króla duńskiego deputacyi z północnego Szleswiku, w której Król oświadczył, iż żywo pragnie zachować przy monarchii północny Szleswik i żadnych usiłowań ku temu szczędzić nie będzie, nie masz jednak widoku ażeby usiłowania te skutek odniosły, musi więc poprzestać na uwadze, ażeby wierni Szleswiczanie nie tracili nadziei lepszej przyszłości. Odpowiedź ta wywołała liczne uwagi dzienników pruskich. Nordd. allgem. Ztg. ocenia wprawdzie powody, które Króla do odpowiedzi takowej skłoniły, o ile takowe wypływają ze smutku monarchy, iż część państwa jego przechodzi pod obce panowanie, lecz zapytać się godzi czyli mowę taką można nazwać rozsądną ze stanowiska politycznego, gdyż tako podnieca w piersiach ludności życzenia i na dzieje, które ziścić się nie mogą. Dodać do tego trzeba nadzwyczajną i w rzeczy samej uderzającą przewłokę w negocyacyach ze strony duńskiej, która musi wywołać w Niemczech obawę, iż w Kopenhadze myślą zawsze o wybiegach, gwoli udaremnienia owoców zwycięztw niemieckich. Zła to więc polityka, że w Kopenhadze wszystko czynią dla wywołania lakowej obawy, która wszakże nic jest uzasadniona. Dania nąjgorzejby na tem wyszła a konferencye londyńskie mogły być dla polityki duńskiej dostateczną nauką. I Gazeta krzyżowa mówi o postępowaniu Danii na zwłokę dążącem. Nie przypisując Danii złych zamiarów, znajduje jednak, iż Dania niesłusznie obstaje przy natychmiastowem uregulowaniu wszystkich kwestyj szczegółowych, kiedy wielkie mocarstwa niemieckie jedynie zasady ustanowić, a załatwienie kwestyj szczegółowych osobnym komisjom zostawić chcą. O powyższej odpowiedzi Króla duńskiego Gazeta krzyżowa powiada, iż ostatnia jej część wcale jest niewłaściwa. Jeżeli kawał jaki kraju odstąpiony być musi to można w sobie żywić nadzieję odzyskania go na powrót nie wypada jednak ogłaszać, bo przed zawarciem pokoju, nie wypada zachęcać ludność kraju do nieprzyjacielskiego usposobienia względem zwierzchności, której podlegać mają.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…