Dziennik Warszawski, nr 213

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
17 IX 1864

Jeżeli można dać wiarę Zejdlersche Cor., powolność z jaku Danja prowadziła z swej strony układy pokojowe, nie była bez pewnej wstecznej myśli. „Danja, powiada to pismo, zapukała delikatnie do drzwi dworów europejskich, ażeby się dowiedzieć czy nie ma podobieństwa uzyskania od nich jakiej pómocy i poparcia. Delikatnie także otrzymała jednomyślną odpowiedź, że nie powinna liczyć na nikogo. Od tej dopiero chwili p. Quaade stał się więcej pojednawczym. Strona finansowa przedstawia obecnie mniej trudności aniżeli kwestja graniczna, w której pułkownik Kauffmann stawia przeszkody i utrudnienia, mogące w końcu bez wątpienia rozgniewać mocarstwa niemieckie. Według Provincial. Ztg. układy handlowo pomiędzy Prusami i Austrją rozpoczęły się w Pradze. Neue Prenssischc Ztg. jakkolwiek pragnie ażeby się prędko ukończyły, nie wierzy jednakowoż temu, ponieważ wątpi ażeby Austrja zgodziła się na zupełną zmianę swej polityki handlowej. W Berlinie zawsze uważają za rzecz prawdopodobną, przyłączenie się Wirtembergu a nawet i Bawarji do zrekonstytuowanego związku celnego przed ostatecznym terminem 1-go października. (…) Od kilku dni prasa europejska bardzo jest zajęta kwestją uznania królestwa włoskiego przez Austrję. Dzienniki paryzkie uważają uznanie to za rzecz ułożoną w zasadzie, ale Nordd. Allg. Ztg. powiada, że przede wszystkiem chodzi o to czy gabinet turyński gotów jest okupić to uznanie kosztem zrzeczenia się swych roszczeń do Wenecji, czego gabinet wiedeński niezawodnie przede wszystkiem żądać będzie. Independance ze swej strony powiada, że załatwienie kwestji rzymskiej musi koniecznie poprzedzić pojednanie się pomiędzy dworami turyńskim i wiedeńskim. Z naszych wiadomości wypada, dodaje dziennik belgijki, że jeżeli rzeczywiście Cesarz Napoleon polecił poczynić pewne kroki w celu przyspieszenia rozwiązania kwestji rzymskiej, jako też jednocześnie i uznania Włoch przez Austrję, niemniej jest także prawdą, że teraz nie są czasy dla nagłych postanowień, dla szybkich załatwień.

Zobacz także

12 X 1864

Gmina miasta Brodów stara się o pozwolenie założenia u siebie gimnazyum realnego. Brody mają dotąd tylko szkolę niższą realną, a…

11 X 1864

Eksplozja pod Londynem. Pewien mieszkaniec Belwederu odległego o milę polską od magazynu prochu wysadzonego w powietrze, tak opisuje tę katastrofę:…

10 X 1864

Paryż 4 października. Pogłoska o zjeździe Cesarza Napoleona z Królem Pruskim w Baden, co do której robiono zastrzeżenia nie będąc…