Dziennik Warszawski, nr 167

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
23 VII 1864

Wiochy. W obozie garybaldowskim wybuchło rozdwojenie, u ku wielkiemu zdumieniu powód do tego wybuchu dany był przez znanego byłego totumfackiego Garibaldego, deputowanego Bertani. Przynajmniej dzienniki urzędowe neapolitańskie sadzą się być w obowiązku zwrócenia uwagi na rozpowszechnione pismo Bertaniego, w którem tenże zarzuca stronnikom Garibaldego, służalczy fanatyzm dla swojego bożyszcza, porównywa ich z azjatyckiemi barbarzyńcami, i głosi ich niezdolnemi do ujęcia z własnego popędu za karabin, i rzucenia się w jakie śmiałe przedsięwzięcie. (...)Wśród błogiej ciszy, którą wnet cała Europa cieszyć się będzie, jedne tylko Wiochy wystawione są na ciągle burze wewnętrzne, na krwawy piemoncki despotyzm, usiłujący wytępić nader licznych rozbójników we wszystkich stronach kraju, którym wydołać nie może. Piękna niegdyś Italja gorzko dziś opłaca zbrodnicze marzenia niecnego rewolucyjnego stronnictwa, jęcząc pod obuchem piemonckich najeźdźców, który się jakby na urągowisko konstvtucyjnym pałaszem podtrzymują i słowa wolności zawsze mają w ustach. (Podając ten krótki artykulik, z gazety uzędowej, chcemy pokazać sprawę włoską z austrjackiego punktu widzenia. (…) Francja. Po odbytym połogu przez Księżnę Klotyldę, nowonarodzony książę odebrał chrzest święty z wody z rąk kapelana Palais-Royal, któremu towarzyszył proboszcz Świętego Rocha. - Książę otrzymał na chrzcie imiona Napoleon, Ludwik, Józef, Hieronim. (...) Minister marynarki otrzymał następujące wiadomości z Acapulco dochodzące go 9-go czerwca: Wojska francuzkie zajęły Acapulco 3-go czerwca. Załoga meksykańska nie usiłowała bronić warowni, i cofnęła się wewnątrz kraju, do Prowidencia, gdzie znajduje się główna kwatera Alvareza, naczelnika band juarystowskich w Stanie Guerrero. Kontradmirał Bouct zajął miasto i port o godzinie wskazanej w wezwaniu do poddania się, jakie przesłał nieprzyjacielowi. (...) Król Belgów spodziewany jest w Vichy. Liczne gazety upatrują w tych odwiedzinach styczność z kwestją duńską; lecz Union podaje pogłoskę, iż powodem podróży Króla Belgów do Vichy, jest projekt związków małżeńskich pomiędzy drugim jego synem, hrabią Flandrji, a księżniczką Anną Murat.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…