Dziennik Warszawski, nr 107

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
28 V 1864

Dzisiejsze wiadomości polityczne są bardzo szczupłe, tem bardziej że nie nadeszły dzienniki berlińskie i inne niemieckie, które nie wyszły z powodu onegdajszego uroczystego święta. Zbliżające się ogłoszenie nieomylności papieża, skłoniło niektóre rządy do porozumienia się co do przyszłego ich stanowiska. Według Carlsruher Ztng, rząd francuzki przekonawszy się o bezskuteczności swych przedstawień w Rzymie, zaproponował rządowi austrjackiemu zbadanie, czyby nie było właściwem odpowiedzieć na ewentualne ogłoszenie nieomylności papieża, zbiorowem oświadczeniem, wykazującem stanowcze postanowienie rządów świeckich niedozwalania na wkraczanie w ich dziedzinę. Według zaś londyńskiego pisma Eastern Budget, hr. Andrassy podczas ostatniego pobytu w Wiedniu, porozumiał się z gabinetem przedlitawskim, w celu zabronienia w monarchji austro-węgierskiej ogłoszenia dogmatu o nieomylności papieża i innych podobnych aktów. Z powodu pogłosek o zamierzonem zwiększeniu załogi francuzkiej w państwie kościelnem, Ajencja Havas podała doniesienie z Rzymu, iż do Civita Vecchia przysłano tylko 190 ludzi i 26 koni dla zwykłego ukompletowania załogi francuzkiej. (…) Senat francuzki mocno był oburzony tem, że podczas uroczystego doręczenia cesarzowi Napoleonowi w d. 9 (2l) maja rezultatu głosowania powszechnego, odgrywał tylko niemą rolę i jako prezes nie zabierał głosu. P. Segur d’Aguesse'au żądał wyjaśnień w tym przedmiocie na jednem z ostatnich posiedzeń senatu, ale obecny na tem posiedzeniu minister skarbu, p. Segris, odmówił takowych z powodu, że interpelacja nie była wniesiona według regulaminu. Senat nie mniej oburzony jest projektem prawa wniesionym do ciała prawodawczego, zniżającym z 30,000 fr. do 15,000 fr. płacę przyszłych senatorów, upatruje albowiem w tem osłabienie godności senatu. - W wielu miejscach Francji robotnicy świętują, żądając podwyższenia zapłaty. Podobneż świętowania w Genewie przybierają groźny charakter.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…