Dziennik Warszawski, nr 107

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
28 V 1864

Dzisiejsze wiadomości polityczne są bardzo szczupłe, tem bardziej że nie nadeszły dzienniki berlińskie i inne niemieckie, które nie wyszły z powodu onegdajszego uroczystego święta. Zbliżające się ogłoszenie nieomylności papieża, skłoniło niektóre rządy do porozumienia się co do przyszłego ich stanowiska. Według Carlsruher Ztng, rząd francuzki przekonawszy się o bezskuteczności swych przedstawień w Rzymie, zaproponował rządowi austrjackiemu zbadanie, czyby nie było właściwem odpowiedzieć na ewentualne ogłoszenie nieomylności papieża, zbiorowem oświadczeniem, wykazującem stanowcze postanowienie rządów świeckich niedozwalania na wkraczanie w ich dziedzinę. Według zaś londyńskiego pisma Eastern Budget, hr. Andrassy podczas ostatniego pobytu w Wiedniu, porozumiał się z gabinetem przedlitawskim, w celu zabronienia w monarchji austro-węgierskiej ogłoszenia dogmatu o nieomylności papieża i innych podobnych aktów. Z powodu pogłosek o zamierzonem zwiększeniu załogi francuzkiej w państwie kościelnem, Ajencja Havas podała doniesienie z Rzymu, iż do Civita Vecchia przysłano tylko 190 ludzi i 26 koni dla zwykłego ukompletowania załogi francuzkiej. (…) Senat francuzki mocno był oburzony tem, że podczas uroczystego doręczenia cesarzowi Napoleonowi w d. 9 (2l) maja rezultatu głosowania powszechnego, odgrywał tylko niemą rolę i jako prezes nie zabierał głosu. P. Segur d’Aguesse'au żądał wyjaśnień w tym przedmiocie na jednem z ostatnich posiedzeń senatu, ale obecny na tem posiedzeniu minister skarbu, p. Segris, odmówił takowych z powodu, że interpelacja nie była wniesiona według regulaminu. Senat nie mniej oburzony jest projektem prawa wniesionym do ciała prawodawczego, zniżającym z 30,000 fr. do 15,000 fr. płacę przyszłych senatorów, upatruje albowiem w tem osłabienie godności senatu. - W wielu miejscach Francji robotnicy świętują, żądając podwyższenia zapłaty. Podobneż świętowania w Genewie przybierają groźny charakter.

Zobacz także

4 IX 1864

La France umieszcza już wstępny artykuł o mającym się odbyć zjeździe monarchów w Berlinie i znowu zapewnia, że Francya nie…

3 IX 1864

Proces Polaków w Berlinie. Posiedzenie trzydzieste z dnia 30. sierpnia. Po zagajeniu posiedzenia przez prezydenta Bilchtemana, odczytano jeszcze kilka pism,…

2 IX 1864

W klasztorze Świętej Trójcy w Wilnie przez długi czas był zachowywany drogocenny pomnik starożytności: bardzo bogata, haftowana złotem i srebrem,…