Dziennik Poznański, nr 168

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy się kłaniali. Ktokolwiek schwytanym będzie na niewypełnieniu rozkazu ten ma być aresztowanym i odprowadzonym do cyrkułu. Moskale z wielką gorliwością pracują nad powiększeniem cytadeli warszawskiej. Pięć nowych warowni, których budowę rozpoczęto w roku zeszłym, już jest na wykończeniu. (...) - Czytamy w Gaz. Polsk.: W dniu wczorajszym liczny orszak złożony przeważnie z profesorów tutejszej szkoły głównej, młodzieży akademickiej, lekarzy, uczonych i literatów, zebrał się o południu przed kościołem św. Krzyża dla odprowadzenia zwłok śp. Franciszka Bolemira Kwet, profesora nadzwyczajnego filologii slawiańskiej. Trumnę przy wynoszeniu z kościoła wzięli profesorowie, koledzy zmarłego, i następnie oddali studentom szkoły głównej, którzy ponieśli ją do miejsca wiecznego spoczynku, gdzie złożoną została w podziemiach katakumb powązkowskich. (...) Ciążeń, 21 lipca. Szanowny Redaktorze! Upraszam Pana o umieszczenie w Dzienniku Twoim tych kilku słów na obronę mego honoru: Korespondent z Konina do Ojczyzny w nrze 57 tegoż pisma, doniósł, wprawdzie jako pogłoskę, że ja i ks. Ołtarzewski, gwardyan księży Kapucynów w Lądzie, mieliśmy zadenuncyować księdza Maksyma i tem samem sprowadzić jego aresztowanie. Pogrążony w smutku po zmarłym niedawno synu moim, i schorzały, dopiero dziś przez przyjaciół otrzymałem wiadomość o tej na mnie rzuconej potwarzy, którą z oburzeniem i sercem zbolałem odpieram. Obywatel stoi pod sądem obywatelek. Mieszkam lat trzydzieści kilka w moich dobrach Mamlicz i Czewujewo położonych w W. Księstwie Poznańskiem i jestem znanym znacznej części obywateli tej dzielnicy, a jak się spodziewam jestem znany jako człowiek nieposzlakowany; lecz w dalszych stronach potwarz w piśmie publicznem na mnie rzucona może unieść wiarę. Oświadczam więc: że pogłoska, o której donosi korespondent koniński do Ojczyzny, o ile się mojej osoby tyczy jest oszczerstwem. Racz itd. Golcz.

Zobacz także

4 IX 1864

La France umieszcza już wstępny artykuł o mającym się odbyć zjeździe monarchów w Berlinie i znowu zapewnia, że Francya nie…

3 IX 1864

Proces Polaków w Berlinie. Posiedzenie trzydzieste z dnia 30. sierpnia. Po zagajeniu posiedzenia przez prezydenta Bilchtemana, odczytano jeszcze kilka pism,…

2 IX 1864

W klasztorze Świętej Trójcy w Wilnie przez długi czas był zachowywany drogocenny pomnik starożytności: bardzo bogata, haftowana złotem i srebrem,…