Dziennik Powszechny, nr 159

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
16 VII 1863

– Wczorajszy dzień był niepogodny, wietrzny i chłodny. Średnia temperatura dnia jest 13 1/10 największe ciepło po południu 14 1/5, – najmniejsze w nocy 9 3/5 stopni Reaumura. Barometr opadał, – średnia jego wysokość jest 746,13 milimetrów. Wiatr panował mocny zachodni, wieczorem nieco zmniejszył się. Księżyc najdalej od ziem i o g. 7-ej w wieczór. – Dnia 3 Czerwca r. b. w południe, Marjanna Wysocka, lat około 60 licząca, właścicielka nieruchomości w mieście Lublinie, znajdując się przy kominie, przez nieostrożność zapaliła na sobie odzież, i chociaż takowa natychmiast przez obecne tam osoby ugaszoną została, jednakże Wysocka tak silnie została poparzoną, że mimo użycia zaradczych środków, w kilka godzin życie zakończyła. - Prokop Stefaniuk, gospodarz rolny ze wsi Dzięduchy, gminy Międzyrzec, powiatu Radzyńskiego, dnia 5 Czerwca r. b., nie wiadomo z jakiego powodu odebrał sobie życie przez powieszenie się w stodole na krokwi. – W tym że dniu, Jan Sobczyk, włodarz ze wsi Łęki, gminy Małogoszcz, powiatu Gostyńskiego, przypadkowo spadłszy z grobli w wodę, utonął, a chociaż zaraz został wydobyty, jednak nie mógł już być przywróconym do życia. – Wiadomości statystyczno-gospodarczo z miast ich gubernji Wileńskiei w r. 1862. Druja. Nadetatowe miasto, w powiecie disneńskim, przy ujściu r. Drujki do Dźwiny zachodniej; odległe o 365 wiorst od Wilna. Mieszkańców płci obojej liczy 1,519, a w tej liczbie szlachty 113. Duchowieństwa rożnych wyznań 32, kupców 11, mieszczan 1,363. Osób posiadających domy w mieście i nieruchomości jest 385. Kapitałów 3-ej gildij zadeklarowano w 1861 r. dziewięć. Jarmarków bywa dwa, jeden w styczniu znaczniejszy, na który zwożą towarów za 2, 5 tys. rubli, a drugi w Marcu mniejszy. Sklepów w mieście 14; rzemieślników w ogóle 61; fabryk niema wcale. – Dochody są nader małe, a wydatki odpowiednie dochodom. – Obywatele Drui posiadają grunta za przywilejami dawnych królów polskich, na prawie własności; do gminy zaś miejskiej należą wsie Saucie i Surmogowo, zasiedlone przez mieszczan, którzy zamiast czynszu pieniężnego, odbywają w mieście rozmaite powinności w naturze. O prócz tego miasto ma w posiadaniu grunt zwany Radziewszczyzna.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…