„Czas”, nr 96

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
28 IV 1863

L’ Europe podaje pod napisem „Wyprawa Rosyan przeciw rządowi rosyjskiemu, wiadomość, która jeżeli się urzeczywistni, uprości jak mówi tenże dziennik, lecz zarazem zachmurzy sytuacyę. Wojna pomiędzy Francyą i Rosyą, pomiędzy Szwecyą i Rosyą, lub pomiędzy innemi mocarstwami i Rosyą straciłaby nieuchronnie wszelkie prawdopodobieństwo i mogłaby się nawet stać niemożebną, gdyż byłaby niepotrzebną. Lecz krew ludzka nie mniejszym przez to płynęłaby strumieniem, a dramat, jakkolwiek ograniczający się na samem łonie Rosyi, niemniej straszne przedstawiałby zajścia, niemniej przerażające sceny. Pewna osoba, pisze L’Europe z d. 22 b. m., wręczyła nam dwa listy, z których jeden z Petersburga, drugi z Moskwy. Aby te dwie korespondencye doszły nas z pewnością, a w każdym razie aby ich nie czytał kto inny prócz tego, do kogo były adresowane, osoba która nam je wręczyła, odbyła umyślnie podróż do Frankfurtu. Lękać się w takich razach mistyfikacyj, nasze powątpiewania przeto rozwiano dopiero zostały trzecim listem, który nam w tej chwili poczta przynosi z Petersburga, z daty 8 kwietnia, z podpisem dosyć znanej osoby. Powiemy więc, iż nam donoszą, że w celu, na którego znajomości czytelnikom mało zależy, przygotowuje się w milczenia i cichości wyprawa rosyjska, złożona 5 do 6 tysięcy ludzi, aby z różnych punktów Rosyi udać się do Polski i Litwy. Bezpośrednim przedmiotem tej wyprawy jest powstanie polskie, które walczy celem zrobienia powstania rosyjskiego. Pomagać Polakom i zarazem szerzyć rewolucyę, zwiększać ją i wciągać w prowincye rosyjskie, do samego środka cesarstwa, taki jest program obszernego stowarzyszenia tajnego. Stowarzyszenie to postanowiło korzystać z okoliczności obecnych i zmusić cesarza Aleksandra, aby obdarzył ludy swe wolnością polityczną. Innemi słowy, chciałoby wielki uczynić zamach, bardziej straszny niż wzniosły, zamach ku odrodzeniu Rosyi krwią i żelazem. W końcu mówi L’ Europe, że jeżeli fakt ten przejdzie z sfery gorączkowego marzenia spiskujących na pole smutnej rzeczywistości ujrzymy w państwie carów krew i żelazo.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…