Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
29 V 1864

Moskwa. Tworzenie wojennych okręgów w Rosyi nie zostaje w związku z zasadniczą reorganizacyą armii, jak to się dzieje we Francyi, lecz jest po prostu wynikiem politycznych obaw bądź zewnątrz, bądź wewnątrz. Za czasów Mikołaja istniały w tym celu jenerał-gubernatorstwa, których obowiązkiem było ścisłe przestrzeganie, aby legalny rozwój instytucyj krajowych nie doprowadził ludności do poczucia prawa i sprawiedliwości, lecz, paraliżowany na każdym kroku, zmuszony był tylko w stanie wojennym widzieć konieczność. Tak pierwej, jak i teraz, tylko prowincye, w których zagrożonem jest panowanie rosyjskie, ulegają tej militarnej konstrukcyi. Niżej podany ukaz odnosi się do gubernij estońskiej, inflanckiej i kurlandzkiej, czyli tak zwanych prowincyj nadbałtyckich, gdzie ludność, dzięki niemieckiemu pochodzeniu, cieszy się wyjątkową przychylnością rządu, i tylko obawa zewnętrznego nieprzyjaciela mogła wywołać podobne postanowienie: „Dnia 30 kwietnia (11 maja) Car najwyżej rozkazać raczył, aby z gubernij inflanckiej, estońskiej i kurlandzkiej utworzyć okrąg wojenny jako wyższy miejscowy zarząd wojsk, pod nazwą okręgu Rygskiego, a to na zasadach, jakie przewodniczy utworzeniu wojennych okręgów: warszawskiego, wileńskiego, kijowskiego i odeskiego a mianowicie: 1) Okrąg ten poddać inflanckiemu, estońskiemu i kurlandzkiemu jenerał - gubernatorowi, który ma się nazywać głównodowodzącym wojskami okręgu rygskiego. 2) Na czas obecny głównodowodzącemu wojskami poddać zupełnie tylko połowę wojska konsystujące w wojennym rygskim okręgu, na prawach dowódzcy oddzielnego korpusu podczas pokoju. (…) - Według wiadomości podanej przez rosyjską gazetę Narodnoje Bogactwo: Szlachta inflancka na ostatnich posiedzeniach sejmu odrzuciła projekt do ustawy o wolności dla wszystkich stanów nabywania majątków ziemskich w tej gubernii. - Rosyjskie rządowe dzienniki, pomimo że się powołają do solidarności z Austryą, kiedy tylko jest mowa o Polsce, nie wyrzekają się wcale swej dawnej opiekuńczej roli nad ludami słowiańskiemi.

Zobacz także

4 IX 1864

La France umieszcza już wstępny artykuł o mającym się odbyć zjeździe monarchów w Berlinie i znowu zapewnia, że Francya nie…

3 IX 1864

Proces Polaków w Berlinie. Posiedzenie trzydzieste z dnia 30. sierpnia. Po zagajeniu posiedzenia przez prezydenta Bilchtemana, odczytano jeszcze kilka pism,…

2 IX 1864

W klasztorze Świętej Trójcy w Wilnie przez długi czas był zachowywany drogocenny pomnik starożytności: bardzo bogata, haftowana złotem i srebrem,…