„Czas” nr 24

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
30 I 1863

Fakta te są jawne dla każdego w Polsce. Każdy wie, że przed wykonaniem przez rząd rosyjski w Warszawie owego strasznego gwałtu w nocy z 14 na 15 t.m. nikt nie myślał o zbrojnym wybuchu. Brak planu, systemu i kierunku we wszystkich tych wybuchach i starciach; brak broni nawet takiej, którą w kraju przysposobić było można, jak o to kós i pik, okazuje także, iż nie było żadnego wczesnego przygotowania, żadnego planu powstania, lecz dopiero ostatni gwałt rosyjski popchnął część ludności do rozpacznego doraźnego wybuchu, w którym walczyła każda gromadka oddzielnie. Już przed 22 t. m. zebrały się gromady i zaszło kilka starć z wojskiem, o których raport rosyjski przemilcza. Nic dziwnego że wiele starć zaszło równocześnie w nocy z 22 na 23 t.m., bo właśnie obawiała się zrozpaczona ludność wykonania proskrypcyi w nocy następnej i dla obrony swojej chciała ją wybuchem uprzedzić. Zresztą naturalną rzeczą, że i w takim doraźnym wybuchu starały się gromadki porozumieć i o ile możności usystematyzować opór, a nie myślimy zamilczeć, że popchnięte bezprawiem rządu rosyjskiego do zbrojnej obrony, wydały tu i owdzie okrzyk powstania; co wszystko nie zaprzecza wskazanemu przez nas początkowi ruchu i jego charakterowi. Przedstawiwszy w taki sposób fałszywość dążności całego raportu rosyjskiego, nie będziemy się zapuszczać w zbijanie mylnych lub tendencyjnie fałszywych szczegółów w tym raporcie, wykazywać umyślnego opuszczenia wielu starć lub okoliczności; a nie będziemy tego czynić, po pierwsze: że nie mamy jeszcze o niektórych starciach dokładnych wiadomości, po wtóre, że chociaż mamy o innych szczegółowe i wiarogodne doniesienia, nie możemy ich podawać dla przyczyn których się łatwo każden domyśli.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…