Czas, nr 171

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
25 X 1864

Kraków 24 paźdz. Od znanego w kraju kapłana otrzymaliśmy następujące objaśnienie odnoszące się do umieszczonego wczoraj z Gazety Lwowskiej doniesienia o ustanowieniu kapituł unickich: Bulla Papieża Piusa IX, ustanawiająca kapituły obrządku grek. - katol. we Lwowie i Przemyślu, którą w tym miesiącu uroczyście ogłoszono, wielkiej jest wagi, bo pod względem dyscyplinarnym i kanonicznym stanowczy czyni rozbrat obrzędowy pomiędzy Unią a Schismą. Grecki kościół schismatycki zbudował swoją hierarchię na bezwzględnem podbiciu duchowieństwa świeckiego pod władzę zakonników Bazylianów. Zabroniwszy świeckiemu duchowieństwa życia bezżennego, i zniewoliwszy każdego z nich albo żenić się albo mnichem zostać, postawił je w poniżeniu, a wszelkie hierarchiczne godności oddał zakonnikom. Biskup tedy i cały senat jego wyłącznie z zakonników się składał. Tak jest dotąd w całym dyzunickim greckim kościele. Dyecezye małoruskie przyjąwszy Unię zaczęły się i w dyscyplinarnym względzie przekształcać według łacińskiego obrządku. Biskupi Winnicki i Szeptycki starali się kler świecki porównać z zakonnym, i z kleru świeckiego dobierać swojego senatu, czyli tworzyć kapitały. Lecz ta, że tak rzekę, latynizacya istniała tylko de facto, nie zaś de jure. Dopiero uprawnił ją teraźniejszy Ojciec ś. Przeto X. Metropolita Litwinowicz uznał to w mowie swojej, jako dobrodziejstwo od Stolicy ś. klerowi świeckiemu wyświadczone. My zaś prócz tego uznajemy tę okoliczność za arcyważny punkt zbliżenia zjednoczonego kościoła katolickiego do nas, a oddalenia od schizmy. Gaz. Lwowska widocznie nie rozumie tej sprawy, i mówi błędnie „o ustaniu za czasów Królestwa Polskiego kapituł grecko - katolickich”, gdy ich wtedy nie było i być jeszcze nie mogło.

Zobacz także

19 X 1864

Wyroby szewskie w Dobrzyniu i Rypinie. Małe przemysła w drobnych naszych miasteczkach prowincyonalnych, istniejące dotychczas siłą tradycyi, dałyby się z…

18 X 1864

Przed kratkami sądu krajowego w Bernie Morawskiem toczyła się przez kilka dni rozprawa ostateczna, która zwabiała do sali posiedzeń doborową…

17 X 1864

Cisza zaczyna zajmować miejsce wzburzenia, które niespodziane przebudzenie się kwestji włoskiej, wywołało w prasie europejskiej. Parlament włoski za kilka dni…