Czas, nr 140

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
23 VI 1863

Ogólne położenie Europy przedstawia się w podziale jej na dwa obozy. Podział ten istniał już dawniej, lecz inny był skład każdego obozu. Dawniej sprawa wolności stawiała po jednej stronie państwa zachodnie a po drugiej trzy państwa związane z sobą tak zwanem świętem przymierzem; obecnie zaś sprawa Polski, będąca również sprawą wolności w znaczeniu swojem tak spółeczesnem jak politycznem, inny nieco sprowadziła podział państw. Austrya bowiem odłączywszy się od przymierza z Rosyą i Prusami przechyla się ku państwom zachodnim, dokąd ją ciągnie system jej konstytucyjny, oraz dobrze zrozumiany interes. Przeciw panslawizmowi moskiewskiemu i pangermanizmowi pruskiemu, wyciągającym ku Austryi polipowe ramiona swoje, w przymierzu tylko z Zachodem może być dla Austryi ocalenie. Z drugiej jednak strony mnóstwo interesów mniejszych i bezpośrednich, nawyknienie lat kilkudziesięciu, obawa szukania nowych dróg polityki, a wreszcie wpływy osobiste i brak zaufania w trwałość stanu rzeczy we Francyi, wstrzymywały ją od zupełnego przerzucenia się do przymierza zachodniego. Mimo więc przechylania się powolnego w kwestyi polskiej ku Anglii i Francyi, chce Austrya jeszcze opierać się jednem skrzydłem o Rosyę i Prusy, choć drągiem stoi już w obozie zachodnim. Zamiast stanowczo się oświadczyć na prawo albo lewo, zajęła stanowisko pośrednie, mniemając, że takowe da jej rolę pośredniczącą. Łączy się w kwestyi polskiej z Zachodem, żeby wymódz na Rosyi niejakie ustępstwa; dla zmniejszenia zaś nacisku państw zachodnich na Rosyę, osłabia i ścieśnia propozycye, które wspólnie od niej i państw zachodnich wyjść miały. Wyższe polityczne względy każą jej trzymać z Zachodem; interesa chwilowe i miejscowe uczepione tysiącami nitek o dawne jej związki z Rosyą i Prusami, sprawiają iż ogląda się zawsze jeszcze za opuszczonymi przyjaciółmi.

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…