Czas, Nr 100

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
30 VII 1864

Burza w szklance wody, jaką wywołało zajęcie Kielu i Rendsburga przez Prusaków, już znowu ustaje; obopólne oburzenie o tyle już zdołano poskromić, że już robią i przyjmują wzajemnie propozycye, z czego można wnosić o prędkiem uspokojeniu umysłów. Rezultatem całej sprawy będzie, jak to wasz dziennik naprzód był przewidział, to, że Prusy zatrzymają załogę i dowództwa w nieprawnie zajętych miejscach. Zaniosły one nawet do Związku wniosek, aby te miejsca natychmiast uznać za twierdze związkowe z prawem pruskiej załogi, i żeby zatwierdzono obsadzenie twierdz na czas dalszy. Po rozprawach nad możliwym udziałem w rzeczonych załogach ze strony innych państw, prawdopodobnie przyjętym będzie w końcu jeszcze i ten wniosek. Uchwały Izb państw średnich i stanowych deputacyj nie zdołają zmienić w niczem tego skutku zajść rendsburskich, przeciw którym tak bardzo się srożyły; równie jak podtrzymywana stąd agitacya przeciw pruskim nadużyciom w końcu nie powstrzymała hr. Rechberga od przyjęcia roli pośrednika i pojednawcy między Hannowerem, Saksonią i Prusami, co w samej rzeczy uczynił. Pragnienie i potrzeba zawarcia stanowczego pokoju, tak dalece tu przeważa, że różnemi ofiarami okupują sobie pewność, iż zagraniczne mocarstwa nie zdołają zlokalizowanej niemiecko duńskiej wojny zamienić w powszechne zatargi. O tem wiedzą także w Kopenhadze, i dlatego też duńscy pełnomocnicy na konferencyą nie są tak łatwi w rokowaniach, jak to przed tygodniem utrzymywano, gdyż na zakreślonej dla układów pokojowych podstawie bronią bardzo uporczywie zapatrywania się swego i gabinetu. Szczególniej tyczy się to możliwej linii granicznej, która ma być pociągniętą na południe Koldyngi i Konigsau, a względem której p. Quaade zawsze wracać się ma do linii Apenrade-Tondern. Wiadomość Monitora, że część francuzkiego korpusu w Meksyku otrzymała rozkaz powrotu do Francyi, niemałe tu zrobiła wrażenie; mniemano bowiem, że powrót francuzkich wojsk nie rozpocznie się wcześniej, aż legia cudzoziemska w całej formie będzie mogła je zastąpić.

Zobacz także

4 IX 1864

La France umieszcza już wstępny artykuł o mającym się odbyć zjeździe monarchów w Berlinie i znowu zapewnia, że Francya nie…

3 IX 1864

Proces Polaków w Berlinie. Posiedzenie trzydzieste z dnia 30. sierpnia. Po zagajeniu posiedzenia przez prezydenta Bilchtemana, odczytano jeszcze kilka pism,…

2 IX 1864

W klasztorze Świętej Trójcy w Wilnie przez długi czas był zachowywany drogocenny pomnik starożytności: bardzo bogata, haftowana złotem i srebrem,…