Zastawie – 2 XII 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zebrawszy rozbity w okolicy Żelechowa oddział, zatrzymał się Józef Jankowski ("Szydłowski") w Zastawiu. Tutaj doścignął go rosyjski dowódca, von Brinken, wysłany znowu przeciw Szydłowskiemu z Siedlec do Stoczka. Powstańcy, którzy zabarykadowali się w zabudowaniach dworskich, wyparci z nich ruszyli ku Kopinie, lecz i tam porażeni cofnęli się do lasu ku Osinom.

W tym lesie, von Brinken wysłał secinę kozaków dla okrążenia powstańców i przecięcia im odwrotu. Zjawienie się na tyłach kozaków i nagły ich atak zmusiły Jankowskiego do zmiany kierunku na południowo-wschodni ku Kożuchówce. Przy wyjściu z Kożuchówki na otwarte pole, zwrócił się Jankowski na północ ku Jarczówkowi, lecz napotkawszy rezerwę wojsk rosyjskich, oskrzydlony z trzech stron, musiał przyjąć walkę.

Bój zażarty trwał siedem godzin. Piechota powstańcza już była bliską poddania się, lecz otoczona przez jazdę powstańczą z oficerami na czele, musiała wyrzec się ochoty ucieczki i walczyć. Mimo dzielnej obrony oddział został rozbity, mając zabitych kilkuset (!) a Rosjanie— 2 (!) według raportu von Brinkena.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 XII 1863
Lokalizacja: Zastawie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Rosjan

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Jankowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział piechoty powstańczej
  • Oddział jazdy powstańczej
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • von Brinken

 

Zaangażowane siły: 

  • Secina kozaków
  • Oddział piechoty rosyjskiej

Mapa bitew