Żalin – 22 II 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zebrawszy rozbitków spod Rudki, Mikołaj Nieczaj, stanął obozem na folwarku należącym do Żalina, wśród lasów i błot. Tutaj połączył się z nim Nęcki i Poznańczyk Władysław Niketty z kilkunastu ludzmi, tropiony przez Rosjan po napadzie na Kodeń. Przeciw oddziałowi polskiemu, który podczas pochodu zabrał w Świerżych kasę gminną w sumie 693 srebrnych rubli oraz 60,5 kopiejek za pokwitowaniem Wojciecha Witkowskiego, naczelnika siły zbrojnej, wyprawiono rosyjskiego podpułkownika Reńskiego, który był z pochodzenia Polakiem, z dwoma kompaniami piechoty, szwadronem kawalerii i działami.

Podpułkownik Reński, przed zbliżeniem się do powstańców, z dalekiej odległości rozpoczął ogień działowy. Jednak Mikołaj Nieczaj, mimo że miał możność wymknięcia się, postanowił przyjąć walkę. Po krótkiej wymianie strzałów piechota rosyjska zajęła folwark broniony przez powstańców, zabiła kilkunastu, a Nieczaja i Nęckiego wzięła do niewoli. Oddani pod sąd wojenny Nieczaj został rozstrzelany, a Nęcki skazany na kilka miesięcy więzienia.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 II 1863
Lokalizacja: Żalin
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Mikołaj Nieczaj
  • Władysław Niketty
  • Nęcki

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały powstańcze
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Reński

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Szwadron jazdy (około 150 żołnierzy)
  • Oddział artylerii

 

Łącznie ponad 550 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

15 VIII 1863
Pieskowa Skała

Dwa powstańcze oddziały miały równocześnie wkroczyć do Królestwa Polskiego: pułkownika Taniewskiego i Aleksandra hrabiego Krukowieckiego (Brzeziński). Oddział wystawiony kosztem Krukowieckiego…

2 XI 1863
Poryck

Osiem oddziałów przez kilka miesięcy formowali Edmund Różycki i Jan Stella-Sawicki „Struś” we wschodniej części zaboru austriackiego, aby je wysłać…

12 VII 1863
Kołodno

Po kilkudniowym wymykaniu się Rosjanom udało się Romualdowi Trauguttowi przejść przez Horyń pod Stalinem, skąd kierując się ku Pińskowi, dotarł…