Żalin – 22 II 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zebrawszy rozbitków spod Rudki, Mikołaj Nieczaj, stanął obozem na folwarku należącym do Żalina, wśród lasów i błot. Tutaj połączył się z nim Nęcki i Poznańczyk Władysław Niketty z kilkunastu ludzmi, tropiony przez Rosjan po napadzie na Kodeń. Przeciw oddziałowi polskiemu, który podczas pochodu zabrał w Świerżych kasę gminną w sumie 693 srebrnych rubli oraz 60,5 kopiejek za pokwitowaniem Wojciecha Witkowskiego, naczelnika siły zbrojnej, wyprawiono rosyjskiego podpułkownika Reńskiego, który był z pochodzenia Polakiem, z dwoma kompaniami piechoty, szwadronem kawalerii i działami.

Podpułkownik Reński, przed zbliżeniem się do powstańców, z dalekiej odległości rozpoczął ogień działowy. Jednak Mikołaj Nieczaj, mimo że miał możność wymknięcia się, postanowił przyjąć walkę. Po krótkiej wymianie strzałów piechota rosyjska zajęła folwark broniony przez powstańców, zabiła kilkunastu, a Nieczaja i Nęckiego wzięła do niewoli. Oddani pod sąd wojenny Nieczaj został rozstrzelany, a Nęcki skazany na kilka miesięcy więzienia.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 II 1863
Lokalizacja: Żalin
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Mikołaj Nieczaj
  • Władysław Niketty
  • Nęcki

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały powstańcze
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Reński

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Szwadron jazdy (około 150 żołnierzy)
  • Oddział artylerii

 

Łącznie ponad 550 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

30 IX 1863
Zakrzew

Oddział żandarmów krasnostawskich napadł pod Zakrzewem na kozaków, ubił im sześciu ludzi, a sam bez straty pomknął dalej.

10 V 1863
Hrebenki

Jeden z oddziałków powiatu Wasilkowskiego, przeszedłszy przez Winnickie Stawy, został wychwytany i wymordowany został przez chłopów wsi Hrebenek, prowadzonych przez…

2 I 1864
Ibiany

Uszedłszy z Tyszkini pod Girnikami w Lasy Orłowskie, oddziałek Ignacego Laskowskiego został dopadnięty ponownie pod Ibianami, zostając rozproszonym i tracąc…