Żalin – 22 II 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zebrawszy rozbitków spod Rudki, Mikołaj Nieczaj, stanął obozem na folwarku należącym do Żalina, wśród lasów i błot. Tutaj połączył się z nim Nęcki i Poznańczyk Władysław Niketty z kilkunastu ludzmi, tropiony przez Rosjan po napadzie na Kodeń. Przeciw oddziałowi polskiemu, który podczas pochodu zabrał w Świerżych kasę gminną w sumie 693 srebrnych rubli oraz 60,5 kopiejek za pokwitowaniem Wojciecha Witkowskiego, naczelnika siły zbrojnej, wyprawiono rosyjskiego podpułkownika Reńskiego, który był z pochodzenia Polakiem, z dwoma kompaniami piechoty, szwadronem kawalerii i działami.

Podpułkownik Reński, przed zbliżeniem się do powstańców, z dalekiej odległości rozpoczął ogień działowy. Jednak Mikołaj Nieczaj, mimo że miał możność wymknięcia się, postanowił przyjąć walkę. Po krótkiej wymianie strzałów piechota rosyjska zajęła folwark broniony przez powstańców, zabiła kilkunastu, a Nieczaja i Nęckiego wzięła do niewoli. Oddani pod sąd wojenny Nieczaj został rozstrzelany, a Nęcki skazany na kilka miesięcy więzienia.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 II 1863
Lokalizacja: Żalin
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Mikołaj Nieczaj
  • Władysław Niketty
  • Nęcki

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały powstańcze
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Reński

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Szwadron jazdy (około 150 żołnierzy)
  • Oddział artylerii

 

Łącznie ponad 550 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

28 X 1863
Hermaniszki

Wincenty Łukaszewicz, starłszy się z nieprzyjacielem pod Hermaniszkami, stracił jednego zabitego i pięciu rannych.

24 I 1864
Czartosowy

Z Rudy, gdzie stanął po zaatakowaniu nieprzyjaciela w Kielcach, ruszył Zygmunt Napoleon Rzewuski, o świcie 24 stycznia 1864 r., ku…

20 IX 1863
Boćki

W Bielskim, Antoni Barancewicz w połączeniu z Edwardem Kiersnowskim („Gromem”) organizował oddział, który doprowadziwszy do 90 ludzi, odesłał z Kiersnowskim,…