Woskrzenice – 17 II 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Odłączywszy się od Romana Rogińskiego, wrócił Walenty Lewandowski z Aleksandrem Szaniawskim w 80 ludzi z Grodzieńskiego na Podlasie, i tu w okolicach Białej i Łosic począł powiększać swój zastęp i niepokoić nieprzyjaciela. W pobliżu Białej rozlokowana była kompania rewelskiego pułku, strzegąca trzech mostów i szańców podmostowych pod Woskrzenicami i Zalesiem dla zachowania komunikacji między Białą a Brześciem.

Lewandowski, odbiwszy najpierw sześciu rekrutów z gminy Łosic, uderzył na ową kompanię, okopaną między wałami. Przeszedłszy w oddaleniu przez rzekę, zaszedł Lewandowski od strony Białej pod same szańce. Z okrzykiem, wśród ciemnej nocy, powstańcy rzucili się na nieprzyjaciela. Napad był tak dzielny, że cała prawie kompania rosyjska została zniesiona i zaledwie 30 ludzi ocaliła kompania kostromskiego pułku, zdążająca z pomocą. Wśród rannych ciężko Rosjan było trzech oficerów. Lewandowski poniósł bardzo małe tylko straty, a zyskał prawie całą broń rozbitej kompanii.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 17 II 1863
Lokalizacja: Woskrzenice
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walenty Lewandowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (80 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

15 VI 1863
Wyprawa Morska

Z upoważnienia i środkami Rządu Narodowego agent Rządu Narodowego w Anglii, Józef Ćwierczakiewicz i komisarz Rządu Narodowego w Szwecji, Józef…

23 I 1863
Płock

Wyznaczony przez Zygmunta Padlewskiego do napadu na Płock, Kazimierz Błaszczyński (ps. Konrad Tomaszewski oraz Bończa), nie wiedząc o starciu pod…

26 V 1863
Smardzew

Dnia 24 maja 1863 r. przybywszy ze swoim już tylko oddziałem na nocleg do Kuźnicy, pułkownik Dionizy Czachowski dowiedział się,…